fotovilag.hu
Fotóvilág fórum
1 2 3
Fotózás - tanácsok kezdőknek / Objektívek olcsón
Válasz erre
2009-08-23 23:02:19 - bipihu

A 28-as fix érdekes teremtés. Azt hittem, hogy gondjai lesznek az A-900-on, de remekel. (Igaz egy régebbi Minolta).

Meg a 28-as fix...

Válasz erre
2009-08-23 20:46:47 - bipihu

Azt hiszem az 50-es az igazi (FF-en).

A fix obinak a láb a zoomja... csakhát ez nem feltétlen működik... a templomtoronyhoz gyakran nincs hova távolodni.
Ha jól tévedek, 3 zoom, 4 fix obim van. Leggyakrabban 2 zoomot és 2 fixet használok belőlük.
FF vázon kicsit más lenne a helyzet valószínűleg.

Válasz erre
2009-08-23 17:48:44 -

Jajj már,mért baj az hogy zoomot szeretnének?:)

Válasz erre
2009-08-23 17:21:34 - Tuci

Bocsanat, ha a buggyant kicsit eros volt. Legyen akkor, mondjuk, idiota tomegek...

Zoomja válogatja!
Nálam a Nikkor AF-S 80-200mm/f2.8 D IF ED zoom minden minőségi követelményt kielégít, ennek ellenére fenntartom, hogy a fix objektívek optikailag jobbak. Pl. imádom a Nikkor AF 300mm/f4 legalább 15 éves objektívemet; összehasonlíthatatlanul jobb, mint a sokat dicsért Nikkor AF-S 70-300mm/f 4.5-5.6 VR zoom-om.

Válasz erre
2009-08-23 11:06:02 -

És mért lennének buggyantak?Ha kell,kell...
Legalább fejlesztik a zoomokat is...

Válasz erre
2009-08-23 07:41:04 - Tuci

Egyszeru, a buggyant tomegek a zoomra buknak, ergo a gyartok a teljes fejlesztesi kapacitasukkal oket szolgaljak ki. Ezert a zoomok egyre jobbak, mig a fixek olyanok, mint evtizedekkel ezelott. Mar akkor is ..rva jok voltak.

Válasz erre
2009-08-22 23:47:12 -

Persze,hogy kicsit jobbak a fixek általában,én csak azt akartam mondani,hogy nem olyan nagy a különbség,mint azt egyesek vélik vagy mondják:)Meg az hogy az MTF görbéken mi van az egy dolog,de fontosabb,hogy nyomtatott képnél szemmel mennyi látszik ebből...meg ráadásul ha nézünk egy képet,nem azon gondolkodunk,hogy milyen lenne az egy fixszel,stb,hanem hogy milyen a kép összességében...Ez kb.olyan hogy az egyik autó megy 320-szal a másik 340-nel,de ennek nem sok jelentősége van ha Budapest utcáin megy vele,csak ha versenypályán...szóval mind a kettő gyors.

Válasz erre
2009-08-22 20:23:54 -

A zoomok kétségtelenül nagyon sokat fejlődtek. Általános célra, különösen a képfeldolgozás és képmegjelentés sem nagyon erős, akkor a fixekkel egyformának is tűnhetnek. Ha azonban minden a minőségre van kihegyezve, akkor bizony a fixek ma is jobbak. Javaslom a következő két honlap tanulmányozását, ahol a gyári MTF görbék is meg vannak adva:
http://www.zeiss.com/C12567A8003B58B9/Contents-Frame/8401A54783ED1154C12570F90049667D
másik :http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/index.htm

Ha figyelmesen összehasonlítasz néhány objektívet, akkor észrevehető a különbség. Sajnos a Nikon és a Zeiss nem egyforma vonalpár/mm sűrűséghez adta meg a az MTF görbéket.
A fixeknek is megvan a maguk varázsa. Amikor profi munkáról van szó, a csúcsminőséget nem veszi észre senki, viszont a feladatot gyorsan és jól kell megoldani, akkor ott vannak a zoomok. Ha viszont a fényképezés örömét akarjuk érezni, művészkedni próbálunk, és van némi időnk is a fényképezésre, akkor csodálatos lehet egy különleges képességű fix objektív.

Válasz erre
2009-08-22 16:57:09 -

Ha már a fixeknél tartunk,tök jó hogy vannak,de minek:)Persze annak jó aki ugyanolyan távolságról fotózik mindig valamit.Különben nem értem,hogy mért mondják mindig hogy a fix obik felbontása sokkal jobb mint a zoomoké,a profi zoomok a canonnál hasoló felbontási értékeket produkálnak,nikonnál meg szinte mindegyik objektív hasonlót produkál felbontásban.A nagy fényerő lehet előny a fixnél...(bár zoomban is van nagy fényerejű,csak drága)
50mm 1.8-asom nekem is van,néha próbáltam,tényleg szépen rajzol.

Előzmény Válasz erre
2009-08-22 12:40:39 -

Igen valóban állítottam, hogy az 50mm-es alapobjektív minősége felfelé lógott ki a sorból, de rekeszelni mindenképpen kell. Én egy ilyen éles és kapkodós munkánál mindig félek attól, hogy a mélységélesség nem lesz elégséges, vagy az élesség egy picit mellé megy.

Válasz erre
2009-08-22 12:33:32 -

A nagy fényerejű objektívek használata esküvőn teljes nyíláson nagyon kockázatos. Én is elő szoktam venni, de csak egy-két kockára vagy már csak a mulatságnál, ahol nem kell minden képet sikeresen elkészíteni.

Válasz erre
2009-08-22 12:30:25 -

Analóg, ha Canonra váltasz, ne miattam tedd :-))
Amúgy egy fix objektív nem jellemzi, nem jellemezheti a cég teljes portfólióját. Szerintem, de talán mások szerint sem.

Válasz erre
2009-08-22 12:28:57 -

OFF
István, nem kell más helyett mentegetőzni. Kedvelem én Analógot (a magam módján persze), de az effajta szarkazmus nem áll hozzám közel. A legközelebbi barátaimtól sem veszem jó néven.
ON
Amúgy pont Analóg volt az, aki azt állította, hogy egy esküvői fotósorozatból a zoom- és fix objektíves fotói közül messze az utóbbiak taroltak. Nos, biztosan osztják még néhányan ezt a nézetet, az általam nagyra tartott Rabi Miklós pl. nem. Nekem többet ér a zoom és az IS, mint mínusz pár lencsetag és plusz 5-10% minőségjavulás. Hozzáteszem, hogy szintén az esküvő végén, szabadban, árnyékban a 18-55 IS-em nagyon csúnya kromatikus aberrációkat produkált, amilyeneket eddig még soha nem láttam tőle.
Nem hiszem, hogy egy CANON 24-105 L 50 vagy 60 mm-en sokkal rosszabbat produkálna, mint az említett gyútávú fixek, 4-es blendével.

Válasz erre
2009-08-22 12:25:43 -

Szia Zsolt! Bocs. Azt gondoltam viccesebb kedvedben vagy.
Ilyen csúnyákat írsz a Canonról, mikor egyébként is azon töröm a fejem, hogy (átmenetileg) Canonra kellene váltani?

hornist:
sztem nem volt Zolinak rossz szándéka - csak épp nem írtad, le, mi nem tetszett az 50/1,8-ban.

(Nekem pl. van ilyen Nikon gyártmányú --- szinte ki sem veszem a szekrényből, nem áll kézre DX-en a látószöge, 2,8-tól ad igazából jó képet, tulajdonképpen csak azért tartom, mert nem sok pénz áll benne és hátha majd egyszer FX-en...)

Válasz erre
2009-08-22 12:14:34 -

Jaj, Zoli... :(
Azért hülyének ne nézz légy szíves. Arról van némi fogalmam, mit takar a "fix objektív" kifejezés. 1.8-cal egy sötét folyosón, 1 sec záridővel egész tűrhetően működött. Az IS viszont hiányzott, tudom, nincs nagyon sok fix objektívben (talán egy Nikon makróban van). Amellett meg eget verően penetránsan durva reszelős erőszakos AF hangja van.
Lehet, hogy te még mindig a Nikon D3-mal meg a portrémarkolatával fogsz vergődni, nekem meg már 5D Mk II lesz.

Válasz erre
2009-08-22 11:40:49 -

Állítólag néhányan még próbálkoznak vele. :)

1 2 3

A Fotóvilág működése

Alapszabályzat

Videóajánlat
Lépcsőszimfónia
kompozíciós esettanulmány
számláló