Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Köszönöm szépen vissza állt a Pro tagság
Szendrei Tibor József
2 napja
Számítógép hiba majd jelszóvátás és megszűnt a Pro tagság. Tudnátok segíteni az eredeti állapot visszaállításában Köszönném Kellemes napot
Szendrei Tibor József
3 napja
Így van, Lajos, találó az analógia: a fotózást megjelenésekor nem nevezték, nem gondolták festészetnek; most, megjelenésekor az AI-t nem nevezzük, nem gondoljuk fotózásnak. Ez valami más.
Aczél Péter
7 napja
 Az előző dialógus valóban aktuális témát igyekezett kibontani. A technikai részéhez nem tudok hozzászólni, viszont elvi véleményem van a témáról: Minden alkotó tevékenység, így a képzőművészeti is két alapvető képességet igényel, részben fizikait  és részben szellemit. A kettő elválaszthatatlan egymástól legfeljebb a festészet, fotográfia és az Al esetében más szempontok alkotják és más arányok érvényesülnek.
Az alapvető megállapítás és ez mindkettőtöknél egyértelműen kitűnik, ahogy a fotográfiát, megjelenésekor nem nevezték festészetnek, még akkor sem, amikor a Piktorializmus, mint irányzat igen népszerű volt. Ennek a népszerűségnek köszönhető/részben/ a fotográfia önálló művészeti ággá válása, így az AL generált képeket sem lehet fotográfiának nevezni, még akkor sem, ha arra hasonlítanak, hanem valóban elkülönített, önálló művészeti ágként kell elfogadni, hiszen itt is kevés a fizikai, szükséges a szellemi képesség is. Ez utóbbit, ha tehetségnek, fantáziának fordítjuk, rögtön egyértelműbbé válik minden. 

Deák Lajos
2024-04-08
Péter! Köszönöm a részletes és szakszerű véleményt (írásaidat)! 
János Müller
2024-04-08
…és ahogy a fotós és a festő, a fényképezés és a festészet nem konkurálnak, hanem inkább kiegészítik egymást a vizuális térben, így lehet ez az AI-val is, mint harmadik ága annak nagy fának, ami a vizuális kultúra. De: ahogy elég furcsa lenne, ha valaki festménnyel pályázna egy fotószalonba (vagy fordítva), úgy az is nemkülönben furcsa lenne, ha fotopályázatra AI generátumot nyújtanának be. Ha ez mégis - mint említetted, János - megtörténik, és egy ilyen mesterséges szaturáció fotopályázaton eredményt érne el - azt én furcsállanám. Viszont egy par excellence AI kép pályázat - no, az érdekes lenne, biztosan lesz is (vagy van már) ilyen.
Aczél Péter
2024-04-07
Nem biztos Jani, hogy, ahogy mondod, nőni fog az ellentét. A festmény az festmény, a fotó az fotó, az AI az AI. A festő az festő, fotós az fotós, az AI-ző - nos ennek még nincsen elnevezése, de előbb-utóbb biztosan lesz. 
Aczél Péter
2024-04-07
Mint mindig, most sincsen túl nagy érdeklődés a téma iránt! Pedig érdemes lenne, mert a közeljövőben egyre nagyobbá fog nőni az ellentét,. a hagyományos, művészi fotósok és az AI képgenerátort kezelő feltöltők között! 
János Müller
2024-04-07
(a hosszú beírás közben eltűnt a nevem, mint megszólalóé, helyes, ezzel bünteti a program a hosszú beírást. Tehát én voltam az elkövető, aki Jani beírására reagált).
Aczél Péter
2024-04-06
Idézem a legrangosabb nemzetközi fotógaléria fölé illesztett figyelmeztetést a képeiket zsürizésre benyújtók számára: “AI? 1x is a photography website. Usage of any kind of AI software (like Dall-E or Midjourney) to generate photographs is strictly forbidden  and such images will be deleted without warning. Repeated violations may result in account suspension.
This is a general message for all members”
Természetesen mindenki azt csinál, ami neki örömet okoz, például fotózik, vagy nem fotózik, hanem AI generátorral képeket szaturál. Nem irigylem, de tegye, ha neki ez jó. Ami engem illet, ha zsüriben ültem, eddig nem találkoztam AI generátummal, de ha ilyet láttam volna, biztosan 1 pontot adtam volna rá a tizes skálán. Nem elviektől vezéreltetve, hogy ilyet nem szabad, dehogy; csak azért, mert ezekről a képekről süt az általánosság, a frázisok puffognak, a képi egyediség teljesen hiányzik belőlük. A textúra, ha portréról van szó, hiányos, emberre nem jellemző, főleg nem egyedi emberre, ami a fotózás sajátos erejét jelenti, pont az hiányzik, inkább csak amolyan általánosító, a sajátosságot, a művész által felmutatott egyediséget nélkülöző mesekönyv arcok néznek ránk. Még zavaróbb, ha az AI úgy rakja össze pl. az arcot, hogy van egy realisztikus szem (valaki mának/másoknak a fotójából/fotóiból ellopva), és hozzá van egy irrealisztikusan síma, mesekönyv-arcbőr. Ez az ellentmondás komoly diszkomfort érzést kelt bennem, és ha ilyet egy pályázaton látnék - én még zsüritagként nem találkoztam ilyennel - biztosan minimális pontszámmal értékelném. Ennél semmivel se jobbak, sőt, talán még szörnyűbbek nekem, hangsúlyozom, nekem az AI generálta “tájképek”, “természetfotók”, nos, ezektől már kifejezetten rosszul vagyok, radöbbenve arra, hogy a gyönyörű természet, a zöld, ahová elvágyódunk nem más, mint egy gép által generált szarság. Jani, lehet, hogy elarasztják a palyázatokat ezek a valamik, de ezek akkor nem fotók, és aki ilyennel palyazik, az   n e m    f o t ó s     hanem valami más. Mégegyszer - hosszú voltam - visszaidézem a nemzetközi fotógaléria fugyelmeztetését: AI? Strictly forbidden! De egyúttal elnézést kérek azoktól - vannak jónéhányan - akik ide AI dolgokat tolnak fel, akár színtiszta AI-t, akár - elég gyakran - olyan egyveleget, ami tartalmaz humán és AI elemeket is. El ézést kérek, a saját véleményem ez. A FOTOVILÁG elmegy AI VILÁG irányba, szabályzat ezt nem tiltja, szabad a gazda - azt meg merem jósolni, hogy a vesztébe, a lenullázádós irányába tart ezzel a lap fotós szempontból. Hangsúlyozva: fotós szempontból ez az út sehova se vezet, valamire való fotósok viszolyogva fognak lepattanni innen. Viszont lehet a lap jövője egy AI VILÁG - biztos lesz mindig valaki, akit ez majd érdekel.

2024-04-06
Péter! Nem csak itt, hanem sajnos, a nagy nemzetközi fotós oldalakat is elöntötték az AI generátorral készült képek! Mit lehet tenni ellenük?
Semmit, ameddig a szabályzatban nem lesznek valamilyen változások!

János Müller
2024-04-06
A Te első kisérletedre lehet, Pali. Erre azért nem jelenteném ki, hogy megbukott. :)  Én is kipróbáltam a programot, de nem egy, hanem egy tucat képet dobtam be neki. Erről az oldalról, melyen egyre több AI generált kép jelenik meg, így jó tárházává vált az AI generátumoknak, tehát innen feltöltöttem oda néhányat melyekről első ránézésre nyilvánvaló, hogy AI generátum. Ezeknél 99% biztonsággal állítja a program, hogy AI. Feltettem oda néhány, melyekről pedig az látszik,  hogy hibrid, azaz egyszerre van jelen egy rész, ami AI olyan kiegészítéssel, ami humán. (Vagy nagyrészt humán, benne AI kiegészítéssel). Ezeknél 40-60%-ra tippeli a program a humán-AI valószinűséget - és ez meg is felel a valóságnak. És feltöltöttem párat, ami egyértelműen humán: ezeknél 99% valószínűséggel zárta ki a program az AI generátum lehetőségét. 
Aczél Péter
2024-04-06
Aczél Péter: Ez a program az első kisérletre megbukott. Feltettem neki egy fotót ami teljesen hagyományosan minden sebészeti beavatkozás nélkül készült és azt mondta hogy 82%-os valószínűséggel AI hozta létre. Ez a kép: https://www.flickr.com/photos/krpentax/52124563075

Nádor Pál
2024-04-06
https://isitai.com/ai-image-detector/       Is it AI?
Aczél Péter
2024-04-05
Kedves Gabriella: Elnézést, hogy beleszólok a levelezésetekbe, de azt tudomásul kell venni, hogy és itt a fotográfiára korlátozom a mondandóm, tudomásul kell venni, hogy a fotográfiában tombol a konformizmus, így ettől az iránytól eltérő alkotásokkal csak szűk körben lehet elismerést szerezni. Szoktam volt mondani, hogy Kondor Béla teljesen esélytelen lett volna egy Rákosi Mátyás portrékép pályázaton, nem, hogy nyerni, de még elindulni is. Aki képes feladni az egyéniségét és alkalmazkodni az elvárásokhoz, az sikert sikerre halmozhat, aki ragaszkodik hozzá, az meg kell, hogy elégedjen egy szűk körben való népszerűséggel. ...és a megőrzött tisztességgel.
Deák Lajos
2024-01-31
Hát ebben nem tudom tudok-e, tud-e itt, közülünk bárki is ebben segíteni? Ahhoz túl kevéssé ismerlek, hogy ebben bármit is tudjak segíteni.De az igaz, amit írtál, amire utaltál: Először magunkkal kell rendben lennünk, magunkat kell felépítenünk.
Kovács Mihály
2024-01-30
Bocsánat félbe szakad. Tehát hogy én vagyok az ő húzó erejük... Mert annyira oda voltak a fotóimért... Leginkább Mihály önmagamhoz szeretnék eljutni egyszer.... talán egy rövid időre sikerült még kb. 8-9 éve... Azóta sem. De ezt csak magamnak köszönhetem. Kéne valamit tenni is érte ;)
Kurucz -Komlós Gabriella
2024-01-30
Nem az elismerést hiányolom Mihály... Elismertek. Nekem elég volt az amikor a Tóth EGO Pisti azt írta a saját Polaroid kiállítása oldalán, hogy én vagyok az ő \"arcuk\" és én vagyok a 
Kurucz -Komlós Gabriella
2024-01-30
Kedves Gabriella !Mit jelent ez a gondolatod: \"....Amikor \\\'igazi \\\" volt sem jutottam sehová....pedig szívvel lélekkel csináltam. Igazian. Fotóztam!!!!!!....\" Hiányolod az elismerést? Szeretnél valahova eljutni? Hova?
Kovács Mihály
2024-01-30
Persze Gabi, én csak azt írtam le, ahogy én látom ezt a dolgot, és ahogyan egy mérvadó fotós lap (hozzáteszem: ezenkívül az összes nemzetközi fotó szalon) vélekedik erről a dologról. De egyáltalán nem szeretnék senkit se befolyásolni, főleg nem elitélni az ügyet - konkrétan én így látom, ennyi, nem több. Gondoltam, ha többen elmondták, hogyan gondolkodnak erről, hát elmondom én is.
Aczél Péter
2024-01-30
Ez pont olyan Péter mint ahogy a Polaroid fotó oldalon ( Polaroid Passion) is tiltják a Polaroid applikációs képeket... szerintem feleslegesen vitázunk ezen..mint egy valaha volt itt egyébként nagy fotós mondotta.. Mindig a végeredmény számít. Az eszköz csak eszköz.. Ez kb. Olyan mint amikor bemész a \" nagy áruházba\" és teszel a kosararba fél kg paradicsomot. Baromi jól néz ki. Szép piros. Fényes. És amikor hazaérsz bele tenned a lecsóba és annyira semmi köze nincs a paradicsom ízhez illathoz.. hogy legszívesebben kidobnad a kukába. De a lecsó mégis finom lesz..pedig a paradicsomnak köze nem volt a paradicsomhoz.. és mégis az Péter!! Kb... :) ilyen világot élünk. Engem pont ezért nem érdekel már az hogy valami \"Igazi\". Amikor \'igazi \" volt sem jutottam sehová....pedig szívvel lélekkel csináltam. Igazian. Fotóztam!!!!!!!
Kurucz -Komlós Gabriella
2024-01-30
Örülök, hogy értelmes beszélgetés alakult ki a generált képek kapcsán. Talán volt értelme feltennem a kérdést.Megtudtam pár dolgot: Hogy többen is kísérleteztek a képgenerálással. Engem különösen meglepett, hogy János (Müller) ilyen képeket is csinál.
Hogy ezen az oldalon van-e helye ennek? Akár elkülönítve a fotóktól, akár a fotókkal vegyítve?Ennek eldöntése szerintem az üzemeltetők feladata.Minden esetre az jó hogy aki feltölt generált képet, az leírja az \"exif\" adatoknál, hogy miről is van szó.Részemről egyébként nem kísérletezek ilyennel. Sok mindennel kellene kísérletezni, de az időm kevés. Továbbá a képeimen elég sokat, órákat, napokat elszőrözök. Ezért sem készítek hagyományos, vagy archaikus képeket, ahol a finomításoknak sokkal kisebb a lehetősége mint a digitális technikával. Azt hiszem ugyan ez a helyzet a generált képek esetén is. 

Kovács Mihály
2024-01-30
Idézet az 1x.com fotófeltöltő felületéről: Az 1x egy fotós webhely. Szigorúan tilos bármilyen mesterséges intelligencia szoftver (például Dall-E vagy Midjourney) használata fényképek készítésére, és az ilyen képeket figyelmeztetés nélkül töröljük. A szabály ismételt megsértése a fiók felfüggesztését vonhatja maga után. 1x is a photography website. Usage of any kind of AI software (like Dall-E or Midjourney) to generate photographs is strictly forbidden and such images will be deleted without warning. Repeated violations may result in account suspension. Ehhez csak annyit, hogy a Fotovilág is egy fotós webhely. Lehetne AI webhely is, vagy például szabásminták webhelye, de nem az.
Aczél Péter
2024-01-30
Igen, bár remélem, hogy a fórumot az illetékesek is olvassák, levonják a megfelelő következtetéseket és meghozzák a szükséges intézkedéseket. Azt, hogy a többség mit szólna, nem tudom, mi több fütyülök rá, ahogy a többség is teszi velem, veled és még néhányunkkal.  Egyébként, ha valaki valahol soha sem jár, biztosan nem tűnik föl neki, ha ott valami megváltozik.
Deák Lajos
2024-01-30
Kedves Lajos! Utólag még annyit, hogy teljesen igazad van a többséggel kapcsolatban! Néhány ember az nem többség! 
Ha jól emlékszem az egész dolog akkor indult el, amikor felraktak AI -l készült képeket és nem írták oda, mik ezek, csak utólag javítottak az információkon, amikor gyanússá lettek! 
Az EXIF adatokkal kapcsolatban annyit, hogy bármelyik képen meglehet változtatni vagy ha nincsennek akkor beírni!
További szép napot és remek képeket kívánok!

János Müller
2024-01-30