Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Ez nekem nagyon tetszik: \"Nézegetni kell a képet, és beszélni róla, mint a csajokról meg a kocsikról, vagy a pasikról meg a ruhákról.\" Valahogy így van tényleg. A csajokról csak az beszél, aki szereti a nőket, a kocsiról az beszél, aki szereti, és ért a kocsikhoz (a nőknél utóbbit azért nem mondtam, mert a nőket nem lehet megérteni, és ez így van jól)...
Aczél Péter
2020-11-30
Őszintén szólva egy ideje rágódom azon, hogy írjak-e valamit, vagy inkább töröljem, mint már párszor. Bizony a műalkotást is lehet elemezni. Annak is megvannak a maga szakmai-ideológiai-érzelmi szempontjai. Aki járt iskolába az találkozott már műelemzéssel. Régebben az  irodalmi alkotások elemzése volt az elsődleges, de manapság már előfordulnak kép, szobor, film és egyéb elemzések is a tanagyagokban. Ha nincs bennünk semmi elemzési, és ebből fakadó alkotói képesség, akkor képeink csak talált képek lesznek, vagy a sikeres sémák ismétlődései. Egyébként az elemzés a képelemzés nem olyan nagy kunszt, mint ahogyan sokan hiszik. Nézegetni kell a képet, és beszélni róla, mint a csajokról meg a kocsikról, vagy a pasikról meg a ruhákról. Ha pedig valaki olthatatlan vágyat érez a profi értékelés után, üsse be a google-ba képértékelés, műelemzés szavakat, és válogasson a rengeteg lehetőség közül. Az pedig ne zavarjon senkit, hogy az elemzés, és leginkább az értékelés nem egzakt. A művészet már csak ilyen: szubjektív. De azért szabályok vannak:  Mint ahogyan Péter is írta: \"...Jól néznénk ki, ha egy absztrakt festő képtelen volna szépen rajzolni.....\" 
Kovács Mihály
2020-11-30
Bejött a link, Zsóka! Hasznos. Dékán jó fényképész szakember. (Talán csak onnan nem zárnám le az elemzés lehetőségét, amikor - ahogy mondja - a fotós műalkotásnak tekinti a képét. Dékán szerint innentől nincs mit elemezni, vagy tetszik, vagy nem. No, ez nem így van. Nagy baj lenne, ha a műalkotás elemezhetetlen lenne. Akkor a zagyvaságot nem lehetne elválasztani  az értékestől. A halandzsát a beszédtől. A műalkotást ugyanúgy lehet elemezni, mint a nem műalkotást, csak ott mások ez elemzés szempontjai. Teljesen mások, de megvan annak is a szempontrendszere. Méghozzá igencsak szigorú szempontrendszer ez. Nem az éles-nem éles, alexpós-nem alexpós, stb., kérdésekről szól, mert ezek a kérdések egy művésznek a zsebében vannak már, (ott kell lenniük). Jól néznénk ki, ha egy absztrakt festő képtelen volna szépen rajzolni, vagy egy absztrakt fotós nem tudna egy épkézláb,szép,  , hagyományos fotót lőni, vagy egy kortárs zeneszerző nem tudna megharmonizálni egy korált. Hanem egészen más kritériumokról szól ott az elemzés. A műelemzés a művészetek terén egy egzakt tudomány, amit egyetemi szinten oktatnak (pl. MOME elméleti tanszakain, vagy a Zeneakadémián, stb.) De Dékán, nagyon helyesen ennél a kérdésnél megáll. Mert ő egy egészen kiváló tárgy- és reklámfotós, szakíró, de nem tért ki soha művészeti területek irányába. Jól tette, azzal foglalkozott, amihez értett, amiben kiváló munkákat alkotott. Könyvei nekem is megvannak ifjú korom óta, és igen jók, hasznosak. Talán a legfontosabb kitétele előadásának az, hogy minden fotót a saját, felvállalt műfajában elemezzünk. Ez valóban nagyon fontos! Azért beszéltem Dékánról múlt időben, mert a múltban ő jegyezte a Fotovilágot - régi, szép idők. Remélem, jól van, vigyáz az egészségére. Régen hallottunk felőle, jó volt megnézni a videoját. És hasznos.
Aczél Péter
2020-11-30
Péter köszönjük a rokonszenves szavakat

Kedves Zsóka Hiányoznak a képértékelő, képelemző tanfolyamok, segédanyagok, némi sikerrel próbálkoztam ezen változtatni, talán még nem járunk az út végén  

Szendrei Tibor József
2020-11-30
Elnézést, nem egy rákattintós link, amit nem tudtam, de copy paste-el működik. 
Lőrincz Zsóka
2020-11-30
Így talán jó lesz.

https://blog.fotovonal.hu/index.php/2020/11/27/tanacsok-kepertekeleshez/?fbclid=IwAR2H7mP08J2AS0USVCB3_jK3INJLFzusYGIft46ODEDCZNrUnSS_jLIQk1Q

Lőrincz Zsóka
2020-11-30
Zsóka, nekem nem működik a link.
Aczél Péter
2020-11-30
Részemről köszönöm a meghívót. Nagyon szép kiállítás, mindenki figyelmébe ajánlom én is. Walton Eszter sorozata profiesszionális eszközökkel, és érző, érzékeny, személyes látásmóddal reagál napjaink legégetőbb problémájára; de igazán kiváló Deák Lajos Óbudai absztraktja, dr. Tóth-Piusz István reá jellemző, közismert panel parafrázisai, és a szintén geometrikus irányba mutató Védettházak, Szendrei Tibor alkotása. És még folytatom sétámat tovább a virtuális kiállítás falainak labirintusában. sok ott a kiváló fotó!
Aczél Péter
2020-11-30
https://blog.fotovonal.hu/.../27/tanacsok-kepertekeleshez/

Talán segít. Nézzétek meg a videót.

Lőrincz Zsóka
2020-11-30
          Szívesfigyelmetekbe ajánlom a virtuális  fotókiállítást.
          Az Óbudai esernyősben minden évben pályázatot hirdetnek.
        A vírus miatt most az interneten láthatók a falra feltett képek
          https://fototarlat.obudaitarlatok.hu/virtualis-fototarlat/

Szendrei Tibor József
2020-11-30
Online kiállítás, szíves figyelmetekbe: https://youtu.be/faVTYHGhnUc
Aczél Péter
2020-11-29
Fiuk, szerintem most mar el lehet asni a cstabardot, mint kozoltek, ez a reg vitatottt problema orvosolva lesz, hala a kedves admin-unk-nak akinek elore is koszonjuk. Bizony folosleges fejfajast okozott ez sokunknak, de miutan hamarosan megoldodik probaljunk most mar pozitivan elore nezni. Janossal teljes mertekben egyetertek, aki szerint \"itt azert kellenne lennunk, hogy jol erezzuk valamennyire magunkat\". Ez pontosan igy van! Remelem par fotostarsunk is aki \"kenyszer-szunetelt\" szep lassan ujra kedvet kap ahhoz, hogy megossza az alkotasait midannyiunk oromere. Szep hetveget es annal is szebb fenyeket mindannyiatoknak :) 
Bányik Éva
2020-11-28
Kedves Lajos, rendben, zárjuk le ezt az (idézlek) “értelmetlen társalgást” . Ami ott kezdett el értelmetlenné válni, amikor e szavakat pötyögted be (idézlek): “Ahogy a felkevert iszap, előbb-utóbb az is leülepszik, és előbb utóbb oda is lehullanak a csillagok, meg a szívecskék.” Mindezt válaszul arra a felhorkanásomra, hogy valaki már megint egyszerre 10 képet töltött fel, felszólításod ellenére se vette vissza azokat, a lapról letolva ezzel mások munkáit.
Aczél Péter
2020-11-28
Néha- néha bele ver valaki a darázs fészekbe, aztán jönnek a csípések szúrások. Van aki fel sem veszi, de vannak alergiások is, akik kezelésre szorulnak.
Veress Zsolt
2020-11-28
Kedves Lajos, szövegeden nem változtattam, azt copy-paste idéztem. Képed alól nem értékelést távolítottam el, hanem bíztatást.
Aczél Péter
2020-11-28
Köszönjük! 
Kelemen Éva
2020-11-27
Na vegre egy jo hir!
Bányik Éva
2020-11-27
Hurrá!
Aczél Péter
2020-11-27
Már folyamatban van a frissítés. Ha elkészül  napi 2 fotót lehet majd feltölteni!
Fotóvilág Admin
2020-11-27
Nem baj, Jani, kitűnő fotós társunk  pontosan megfogalmazta (idézet): “a felkevert iszap, előbb-utóbb az is leülepszik, és előbb utóbb oda is lehullanak a csillagok, meg a szívecskék”, valamint ő ugye, kiválósága révén, már meg is oldotta a problémát (idézet): “ezt én megtettem és teljes együttműködést tapasztaltam, így elült a vihar, megiható a pohár víz.” Szerencsések vagyunk, hogy e kiválósággal, mégha virtuálisan is, egy levegőt szívhatunk.
Aczél Péter
2020-11-27
Teljesen érthető számomra, hogy egyesek elmennek az oldalról! Már nagyon unalmas újból á újból ugyanazokkal a problémákkal szembenézni. Itt azért kellene lennünk, hogy jól érezzük valamennyire magunkat! De lehet-e jól érezni ha feltöltök egy képet, ami 5 perc múlva eltűnik a süllyesztőben! Szomorúan írom le ezeket a sorokat, mivel az elmúlt évek során, abszolút lojális voltam az oldalhoz. 
A problémát nagyon egyszerűen meg lehetne oldani. ha lenne rá akarat!

János Müller
2020-11-27
Kedves László. Képeidet úgy tudod törölni, hogy rá mész a profilodra ,ha egy képre ráteszed az egeret lehúzod az alsó felére, megjelenik a szerkesztés ara rákattintva előjön egy ablak ahol nagy piros betűkkel van kiírva a kép törlése. Próbáld meg!
Birkás Sándor
2020-11-27
Lehet, hogy a vihar elült, de üledéke, a tíz tsodafotó ugyanúgy fenn virít, mint korábban. És igen, a jó fotósok elillantak, Éva, nehogy Te is! 
Aczél Péter
2020-11-26
Peter, teljesen igazad van, sokan egyet is ertunk, hiszen tobben felvetettek mar ezt a problemat de ugy latszik semmi nem valtozik... vagyis igen, sajnos... par jo (sot nagyon jo) fotosunk kezd elmaradni, gondolom paran eszrevettek. Csak megjegyeznem en is halkan, hogy az en kezdeti lelkesedesem is kezd lankadni... azon gondolkodom, hogyha \"lelepek\" talan fel sem fog tunni...
Bányik Éva
2020-11-26
Ismét megjelent egy őstehetség a lapon. Elkezdte feltölteni remekműveit. Most a tizediknél tart, de gondolom, meg se áll húszig. Vagy harmincig. Mire ezt leírom, lesz már vagy tizenöt - és milyen! - képe a lapon. Harmincegynél talán ráébred, hogy most már nemcsak mások fotóit teszi láthatatlanná, hanem a sajátját is. Én mindenesetre letörlöm az utóbbi napokban feltöltött három fotómat (Rokokó, Fénylények, Bokod estéje), mert már úgysem láthatók, semmi értelme megtartani őket, nincs rájuk itt szükség. Hajrá egyedül, hajrá László!
Aczél Péter
2020-11-26