Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Tibor, a ˝fotóbírálat-tan˝ engem is érdekelt (amíg el nem fásultam), de csak mint műkedvelőt, autoddaktát. Semmilyen tanfolyamra vagy fakultásra nem fogok emiatt beíratkozni. Az autodidakta igyekszik ellesni a mások módszereit, fogásait, ahol csak tudja. Pl. mindig elolvasom a galériákban a képaláírásokat, jobb helyeken ezek minatűr műelemzések, igaz ezek festményekről szólnak, nem fotókról. De képelemzést az FV-n is lehetett tanulni, amig volt Heti képértékelés. Lassan már anti-Cato leszek, mert már magam sem hiszek a dologban, csak ismételgetem :) De néha lehet tanulni itt is. Erre példa az a Nádor-féle komment, amiről az előbb írtam.

„Ez mondjuk nem egyutcai fotó hanem `hard core` műtermi alkotás. De talán a fotó mint kategóriaebben az esetben esetleges, csak egy része az alkotói folyamatnak. Talán az`alkotó művész` (egyes számban) sem teljesen helytálló mivel a produktumkollaboráció a modell és az alkotó művész között. Érdemes megemlíteni hogy akép különböző elemei különböző szinten hatnak. Triptych formátum, deaszimmetrikus, fekete-fehér kidolgozás (yin és yang) de itt-ott felbukkannakvöröses színek, kiegyensúlyozottság (profil-hátulról-szemben nézet), aszürreálisan vékonyított nyak. Talán a kép kifejezi az ember harmóniára valótörekvését annak ellenére hogy mindig van valami ami megbontja a tökéletesharmóniát.”

Vázlaszerű, műtermi,kollektív jellegű. Aszimmetrikus tiptichon. Fekete-fehér, vörös beütéssel. Ellentétekegyensúlya, diszharmónia, szürrealitás.
A kommentár zanzáját azért írtam le, hogy érzkeltessem milyenpregnáns ez a rövid kis írás, ha esetleg ez nem volna nyilvánvaló. Hogy a nézőközelebb jutott-e a képhez általa vagy sem, azt magának kell eldöntenie. Én,azt hiszem, valamivel okosabb lettem miután elolvastam.. A képelemzés állásfoglalás, amihezbátorság is kell. Ez utóbbit melyik iskolában tanítják?

2019-12-09
Kedves Péter! Tiszteletünk tetteidért a hang birodalmában

A fotó bírálattan oktatás hasznossága meggyőződésem. Több lépésben egyszer  eljutunk oda

Szendrei Tibor József
2019-12-09
A Facebook itt egy hasonlat volt. Ha valakiinek jobban tetszik, lehet kaszínó, kávéhéz vagy kocsma is. Csak legyen benne élet.
2019-12-09
Csak a facebookot ne. A régi Dagály fürdőről szóltak jutnak eszembe
Szendrei Tibor József
2019-12-09
Folytatás:
Az 50 képből kis jóindulattal 8-10 mellett vannai szakmainak nevezhető kommentek, de ezek közül csak kettő (4%) olyan, ami alapján a képek az Ajánlott kategóriába kerülhetnének. (Ahogy én az Ajánlott rovatot elképzelem). Ezek  Aczép P. bejegyzése Birkás S. Farsangra várva c. képe alatt és Nádor P.-é Aczél P. Elfordulások c. képe alatt. (Ezt az egészet azért írom, hogy ez utóbbi kis remeklésre felhívjam a figyelmet, mert Aczél P.-től már megszoktuk az érdemi hozzászólásokat.) Hajrá, segédszerkesztő úr, csak így tovább! Hajrá, mindenki más is! Legalább a társasági élet terén hozzuk be a Facebookot.

2019-12-09
Egy kis léha és elnagyolt statisztika, annak akit az ilyesmi esetleg érdekel. A Legújabbak között lévő 30 kép alatt, amikor ezt írom, 37 hozzászólás van, ami 1,2 hozzászólás képenként. Ez még a gyenge magyar termékenységi mutatónál is rosszabb adat. További kutatást igényel, hogy ebből mennyi a szakmai szempontú megjegyzés és mennyi a szocializáció (ez utóbi is fontos!), de érdemesebb mindhárom portfoliót nézni
Azt nem számoltam meg, hogy a három portfolióban hány hozzászólás van, és még arra is lusta voltam, hogy a képeket összesítsem. A portfoliók közötti átfedések miatt ezt 50-re saccolom. Csak azt néztem meg , hogy a nagyjából 50 kép alatt, hány olyan hozzászólás van, aminek szakmainak tekinthető eleme is van. (Azt, hogy mi a szakmai, és mi a fontoskodás, nem mindig egyértelmű, de  az aljából egy kicsit vágni kellene típusú hozzászólást már szakmainak minősítettem.)
Folyt. köv... 

2019-12-09
Zsolt :)
Aczél Péter
2019-12-08
Mihaly: Ez a kepbiralat igen talalo volt. Jo, hogy beidezted.
Végh Izabella
2019-12-08
Koszonom Peter a valaszod. Valoban egy kicsit messze van tolem, pedig mindket kiallitast nagyon szivesen megneztem volna. Ki tudja, hatha.... 
Végh Izabella
2019-12-08
Igen, ez lenne az ide illő konklúzió, bár nem hinném, hogy ez lesz az \" utolsó szó\". :)
Veress Zsolt
2019-12-08
        :)
Aczél Péter
2019-12-08
Talán néhányan még emlékeznek a dicstelenűl kimúlt FotóAréna képmegosztóra: ez a képbírálat ott volt olvasható:
Ez Igen!!! Gyönyörű Fotó! Tiszta fekete az egész...

...a zAréna vájtszemű kritikusai azonnal látják, hogy a kép 1 konkrét négert ábrázol a legsötétebb Afrikában, éjfélkor, csizmapucolás közben.
A kép meghökkentő, bár aktualitását vesztette:
Meghökkentő: a négerek nem hordanak csizmát.   
Nem időszerű: a gyarmatosítók rég pucoltak Afrikából. 
A tartalom és a forma egysége figyelemre méltó: a mondanivalót egyetlen fölösleges vonal vagy folt sem zavarja; és a Szerző okosan kerülte a giccses harmadolási szabály alkalmazását is.  
a Fotós ezzel a képével igazán kivágta a rezet!

(az ablakon:) 

Szabolcsi Mihály
2019-12-08
... és akkor még mindig megkaphatod azt, amit Max Reger üzent zenekritikusának, miután elolvasta annak kritikáját a művéről:
“Tisztelt Uram! Házam legkisebb helysègében ülök. Előttem az Ön irománya. Hamarosan mögöttem lesz,”

Aczél Péter
2019-12-08
Tibor, van ilyen képzés, a művészettörténet szak. (Zenekritikusoknak pedig a zenetudomány szak a Zeneakadémián. Könnyű elvégezni: 6-8 évig kell hangszeren tanulni alapfokon, majd egy erős szűrőn ha sikerül átmenni, akkor 4 évig lehet folytatni a tanulmányokat a konzervatóriumban, majd ezután egy igen erős szűrőn ha sikerül átjutni, akkor már csak 5 év a Zeneakadémia zenetudományi tanszékén, és azután már csak 3-4 év a doktorképzésben, s lám, máris megírhatod életed első zenekritikáját. Mindössze 20 évet (40  félêvet) kellett ehhez tanulnod, napi 5-6 órát gyakorolni valamely hangszeren, mellette  zeneelmélet, filozófia, esztétika és zenetörténet azon a szinten, hogy fél évezredre visszafele minden zeneszerző minden percéről el tudj számolni, s minden művét a lehető legmélyebb szintekig fejből, de legalább kottából tudjad elemezni). Nagyjából így lehet ez a fotókritikus esetében is ... vagy nem teljesen így. 
Aczél Péter
2019-12-08
Szevasz Izabella, köszönöm kérdésed, Szegeden a Dies irae c. képem van falon, (80cmx80cm igen jó minőségű nyomatban), ez:
http://aczel.uw.hu/images/Dies_irae.jpg
Egy ideig még a köbányai Kőrösi Csoma Sándor Kúltúrális Központ tárlatán is látható (négy másik képemmel együtt), de attól tartok, hogy mindkét hely messze van tetőled :)
... és lám, tényleg szükség lehet arra a bizonyos üzenőfalra, amit János és Lajos szorgalmaz, hogy ne itt lehessen csak üzenni, mert persze ez a hely nem erre való.

Aczél Péter
2019-12-08
 Hasznos lenne ha lenne ? \"Bírálattan\"  Több féléves képzés. Fotótörténet, esztétika,  pszichológia, jogi ismeretek, diplomácia alapjai
Szendrei Tibor József
2019-12-08
Dr. Németh Ferenc: A segédszerkesztő úr nem felejtette ki, Aczél Péter itt volt, itt van és itt lesz!
Nádor Pál
2019-12-08
Hogyan is mondotta volt a holló? ˝Nevermore.˝ de ne veszítsük el a csüggedésünket: fel a fellyel! 
Szabolcsi Mihály
2019-12-08
Dr. Nemeth Ferenc: lesz meg olyanabb is amilyennek nem lattad....
Végh Izabella
2019-12-08
Udvozlet a visszaterteknek es az ujaknak. Gratulalok Aczel Peter szegedi sikerenek. Melyik kepekrol van szo??
Végh Izabella
2019-12-08
Éljen Aczél Péter, igen, akit a Szerkesztő Úr kifelejtett a visszatérő tagok névsorából :)És éljenek a többi régi újak is, valamint a megújuló régiek, továbbá az új újak, és egyáltalán mindenki, aki itt van! Mindnyájunknak szükségünk van a felfrissülésre. Karácsony előtt többnyire elfogja az embert valami reménykedés, keresztényt és pogányt egyaránt, hogy valami új jön, valami más. Év vége felé azt szeretjük hinni, hogy átlépünk valami jobba. Azt szeretném, hogy jövőre ne mondhassa senki, hogy a Fotóvilág egymást dicsérgető nyugdíjasok klubja. De azt se mondhassa, hogy olyan intézmény, ahol ahol a lakók belenyomogatják egymás fejét a tökfőzelékes tányérba. Azt szeretném, hogy a Fotóvilág olyan hely lenne, amilyennek még nem láttam.
Éljen!

2019-12-08
Éljen!
Aczél Péter
2019-12-08
Üdvözöljük nemrégen regisztrált régi tagjainkat: d.andras, Szabi88, Erika, vterezia, kaldi, szabati.bp, 94seva, csucsu, Oszi45, SzaLondon(?), Kosko, Pusek
Nádor Pál
2019-12-07
Szögedieknek, vagy Szeged közelében élők figyelmébe ajánlom: https://szeged.hu/hirek/31962/fotokon-elevenednek-meg-a-tancmuveszet-legszebb-pillanatai-a-reok-palotaban?fbclid=IwAR0ftzUW4Sf_flPvVLGG2PI6cIs-uAxByjf23CYJ7ysZdt_XAQR97V72GiU
Aczél Péter
2019-12-07
...szvsz még egy kategóriára lenne szükség: >pictures of blind photographers< és akkor a jelenlegi lúzerek is sikerélményben részesülhetnének...
Szabolcsi Mihály
2019-12-07