Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Nem panaszképpen csak érdekességként  írom le a megfigyelésemet!
Az elmúlt hetekben míg a koronavírus miatt a virtuális élet (netten) egyre nagyobb lett, itt a fotóvilágon ez ellenkezőleg jelenik meg! Egyre kevesebb a képfeltöltő, szinte napról - napra ugyan azokat a neveket lehet olvasni! Mintha egy kis csoport fotósoldala lenne a fotóvilág! Pedig a különböző rendelkezések miatt az emberek egyre kevesebb időt töltenek a lakásukon kívül! Nem is tudom mire gondoljak, egyszerűen a helyzet itt szomorú! 
No igen! Vannak közöttünk fotósok és vannak gombnyomó képfeltöltők! Ezek szerint az utóbbiak vannak többségben! 

János Müller
2020-03-30
Zsolt: Ha az én képem lenne, a ˝Kanku Dai˝ címet adtam volna... :) egyébként jó az kép, de Olajos Gábor itteni tagtársunk fái is hasonlóan jók:)
Szabolcsi Mihály
2020-03-26
A kedvenc fotóm az utóbbi héten. nem haragszom ha másnak nem tetszik :) https://100asa.com/photo/6303/a-look-to-the-sky?from=gallery&st=600
Veress Zsolt
2020-03-26
Több az új arc  Táskájukból jó fotókat  is előhúztak
Szendrei Tibor József
2020-03-19
Józsa Géza: 
A kezdőnek is az lenne az ajánlott út, hogy próbálja meg a lehető legtöbbet kihozni a képéből, és ne arra ácsingózzon, hogy valami vizuális gumiszobában  majd valakinek mégis megtetszik a  kép,  és majd felmagasztalja ...  

Kiss Tibor
2020-03-19
Lajos, előrre bocsátom hogy az Én szemszögből minden amit le írsz az korrekt és ok de sok minden nem fér bele a jelenlegi Fotóvilágba. Mindez akkor működne tökéletesen ha egy saját kép megosztót  nyitnál , de ebben sem vagyok biztos.
Veress Zsolt
2020-03-19
Lajos, sok répát egyél, hogy jól tudjál fütyülni!
Aczél Péter
2020-03-19
Olvasgatom a ma délutáni üzenetváltást. Úgy érzem, hogy egy ilyen Húsdaráló különszoba csak akkor működne jól igazán, ha az teljesen titkos lenne  - még olvasás szinten is, vagyis azt csak a tagok használhatnák.
Kiss Tibor: Úgy gondolom a Fotóvilág nem csak a legkiválóbbak klubja, itt helyük van a kezdőknek is. A \"hulladék, jellegtelen\" stb. mondatoddal kapcsolatban az a megjegyzésem, hogy mindenkinek a saját felelőssége kell legyen, hogy melyik képet viszi be a különszobába véleményezni.

Józsa Géza
2020-03-19
A világ nem tökéletes ... a Fotóvilág sem az ...
De a tökéletességre való törekvés nem kényszer, legfeljebb elvárás.
Mármint ha van rá igény, és van befogadó közeg ...

Csavargatjátok itt a félig mosott ruhát, pedig a képlet sokkal egyszerűbb:
- nem lehet kimagyarázni (belemagyarázni), hogy egy hulladék, vagy jellegtelen,
vagy tök átlagos fotó  miért válna egy másik szemszögből nívós fotóvá!

Ezt a korábbi profi képértékelők sem tették meg, legfeljebb sokkal cizelláltabban
fogalmazták meg a kritikát, mint én az előbb ...

Másrészt most, a tavaszi napsütésben bámulva az éledő természet friss hajtásait,
jóval sokkolóbb bármilyen rossz fotónál, hogy a háttérben rádió hangja int
otthon maradásra, miközben egy rigó trillázza vírusmentes énekét ...

Kiss Tibor
2020-03-19
Péter :)
Veress Zsolt
2020-03-19
(Vagy ha nem, akkor a szerkesztő létrehozza, gondolom, ha szólsz,)
Aczél Péter
2020-03-19
Lajos, úgy tudom, magad létre tudsz hozni egy topicot Újragondolt képek vagy hasonló címmel. Tedd meg!
Aczél Péter
2020-03-19
(Egyébiránt én áttértem a 100ASA - https://100asa.com/gallery - lapra és maradok továbbra is az 1x.com lapon. Ezeken a helyeken megfellebbezhetetlen kurátori munka folyik. A kép vagy publikálva lesz, vagy nem. Azután lehet magyarázni a bizonyítványt. Ajánlom nektek is e helyeket - de persze feltétlenül maradjatok itt is, ahol viszont mindent, és mindennek az ellenkezőjét meg- és ki  lehet magyarázni. Ezt most nem Zsolt hozzászólásának a margójára írtam, de ezt ő biztosan érzi (remélem)
Aczél Péter
2020-03-19
Egy kis viharkeltés: vannak itt egyszerű emberek, okosok és nagyokosok.  
Veress Zsolt
2020-03-19
Lajos, van alapja a gondolatodnak, de erre feltétlenül saját topic nyitását javaslom. Nem ízléses, hogy valaki itt, ahol általános értelemben \'Gondolatok\' cserélnek gazdát, bárki elkezdjen bármilyen konkrét képek propagátoraként bemutatkozni. Nyomva saját elképzelését arról, hogy mi a méltatlanul mellőzött, stb. A képértékelés helye a képek alatt van. Viszont egy külön erre a célra nyitott, adekvát topicban ezt igen, megvalósítható ötletnek érzem. Arra, hogy (pontosan idézlek) \'felhívjuk egymás figyelmét a MÉLTATLANUL ALULÉRTÉKELT jó képekre\'   tehát egy külön topic lenne alkalmas. Máskülönben úgy érezhetnénk, hogy az általános \'Gondolatok\'  topicot valaki arra használja, hogy a lehető legsűrűbb beírásaival saját rögeszméjét kényszerítse a topicba betévedőkre. Hovatovább el is maradhatnak a betévedők emiatt. Nos, hogy ne érezhessünk ilyesmit véletlenül se, lehetne egy külön errre szolgáló \'szobát\' létrehozni. Miért is ne?  (De akkor se mondanám, semmi esetre se - idézlek - ezt: \'Ez a leghozzáértőbbek részéről lehet a leghatékonyabb tevékenység..\' Nem hiszek ugyanis abban, hogy itt vannak legszakérőbbek. 
Aczél Péter
2020-03-19
Géza, dehogyis, az ágyupukkanás szót Lajos ágyudörgéses hasonlatára használtam, amely ágyudörgés ugye “ elsodorja a méltatlanul alulértékelt képeket”. Dehogyis a Te hozzaszólasoddal kapcsolatban! Azok - túl kevés van belőle - mindig átgondolt, pozitív, végtelenül kultúrált megszólalasok. Amúgy Lajoséi is kultúráltak, természetesen, de az átgondoltság minősége nêha zűrösnek tűnik - bennem (is) lehet a hiba, persze.
Aczél Péter
2020-03-19
Péter: nemigen tudom értelmezni a beírásodat. Itt is valami félreértésről lenne szó? Amikor a nevedet említettem, a legnagyobb elismeréssel tettem azt tudván, hogy a zenéhez te messze jobban értesz, mint én. Nem tudom hová tegyem a gúnyolódást az ágyupukkanással, amit mint megszenvedett fiatalkori emlékemet meséltem el nektek. Mi a baj?
Józsa Géza
2020-03-19
Csak pontosam bemásolva Lajos indítványát:
“ha felhívjuk egymás figyelmét a MÉLTATLANUL ALULÉRTÉKELT jó képekre ... Ez a leghozzáértőbbek részéről lehet a leghatékonyabb tevékenység. “
Nyilván a képértékelés a képek alatt alkalmatlan, mert a jó képeket (idézem:) “elsodorja az ágyudörgés”. Ezért szükséges, hogy az alulertékelt képeket a legszakertőbbek egymas között újra megbeszéljék, miután azok kiestek a rostán, és már nincsenek szem előtt. No, ezért javaslom feltétlenül erre egy külön topic létrehozását. Annak a címét akár adja meg maga az  indítványozó leghatékonyabb leghozzáértőbb.
És ezt a topicot egészen komolyan gondolom, nem viccelek (azt úgyse érti, aki nem akarja). Legyen ilyen topic!

Aczél Péter
2020-03-19
Deák Lajos utóbbi értékes felvetését támogatva javaslom egy új topic létrehozását e címmel:
ÁGYUPUKKANÁS, AVAGY MÉLTATLANUL ALULÉRTÉKELT LEGHOZZÁÉRTŐBBEK  AJÁNLÁSAI. 

Aczél Péter
2020-03-19
Vigyázat csalás!!!
Az alábbi beírásom mellett  Szekeres Aurél  logója (képe? jele?) jelent meg. Kérem ennek korrigálását, ha mód van rá.
Józsa Géza

Józsa Géza
2020-03-19
Egy kicsit félve szólok hozzá a témához mert elfogultsággal vádolhatnátok a Fény felé című képem kapcsán. Azt azért megjegyezném, hogy mindig is az volt a helyzet - különösen a művészeti ágak terén, hogy nem minden alkotás jut el mindenkihez. Itt persze nem csak a hozzájutásról beszélek, hanem elsősorban a befogadóképességről;  nem az emberi minőségről, hanem az egyéni látásmódok különbözőségéről. Akinek a belső rádiója nem alkalmas az URH sávok vételére, annak beszélhetnek az URH másságáról. Az az ember, aki két dimenzióban él, annak hiába mesélnek a három dimenziós világ csodálatosságáról, gazdagságáról. Zenében a pupuláris zene jut el a legtöbb emberhez, míg egyes más típusú zenék esetleg \"csak\" rétegzeneként léteznek - erről Aczél Péter tudna többet mesélni. Mindig voltak olyan újabb művészeti irányzatok, amelyeknek már eleve, a saját korukban, elutasítás volt a sorsuk, de később valahogy \"kinőtték\" magukat.
(Csak szószaporítás céljából hadd mondjak el egy esetet az egyéni viszonyulásokról: \'56-ban a budapesti Ferencz krt-on laktunk egy bérház hátsó udvari lakásban. Ez a legvédettebb helynek minősült a házban, és többen itt húzódtunk meg - többek között a ház korábbi tulajdonosa a Gróf néni is. A rádió működött,  de csak híreket mondtak;  az eseményekről számoltak be - már amennyire a hírek akkoriban terjedtek, a valóságtartalmukról nem is beszélve.. A köztes időkben műsor gyártás hiányában zenei lemezekről leginkább klasszikusokat közvetítettek, amelyek a többségünk számára közömbösek voltak, másoknak esetleg  idegesítően hatottak a legnagyobb durrogások  és félelmek idején. Egyedül a grófnéni tapadt a rádióra és kijelentette; milyen csodálatos dolog, hogy most -ilyen időkben - a Sors szimfóniát közvetítik.)
Sajnos a fotóművészetet is elérte napjaink  trendje a tömegtermelés: mint Nádor Pál írja \"egy versenyen a bírálók nem nézegetnek órákig egy fotót. 1-2 másodperce van egy képnek hogy megragadja a zsűrit\". Lehet egy képet megítélni ennyi idő alatt? Lehet belelátni a mondanivalójába? Egyáltalán a versenynek milyen helye van a művészetekben? Úgy tudom Kodály eleve visszautasított mindenféle zenei versenyt.
Hoppá! Túl hosszú voltam már eddig is, úgyhogy befejezés nélkül: STOP!

2020-03-19
Kedves Lajos! 
 Ezek szerint félreértettem a mondanivalód, elnézést.

Kovács Mihály
2020-03-19
Kedves Lajos !
 Az alkotónak el kell dönteni kinek készül az alkotása. Mint ahogyan a lányod is eldöntötte, vélemény tnyilvánított:   Van aki tömegeknek szánja az alkotását, van aki keveseknek, hogy ne mondjam hozzáértőknek.
 A tömeg mindig több, mint a hozzáértő.
 Ha tömegnek szánja valaki az alkotását, akkor tömegművészetet kell produkálnia. Olyat kell produkálnia amitől a tömeg elájul, amit a tömeg ájnároz, egyáltalán amit a tömeg ismer. A belegondolós, beleérzős, gondolkodásra késztető alkotás mindig keveseket érdekel.
 De ez nem jelenti azt, hogy egy alkotás értékét az adja meg, hogy hány embernek tetszik. A népszerűség, az ismertség és a minőség két különböző dolog. Lehet a két dolog közt átfedés, szerencsés esetben van is, de ez egyáltalán nem törvényszerű.
 Ismeri valaki ezt az alkotást: 
  https://24.hu/kulfold/2012/12/29/botranyt-kavart-az-imadkozo-hitler-szobor/ 
  ?  
    Alig néhány ember ismeri ezt a szobrot...... gondolkozni rajta pedig még kevesebben akarnak rajta. Na most mondd meg őszintén nem jobb a Nat Geo képeit nézegetni mint ezt a szobrot? 
  Pedig ennek a szobornak az ára ez:  
  https://mult-kor.hu/17-millio-dollarert-kelt-el-az-imadkozo-hitler-viaszszobra-20160509  
   Szóval a népszerűség és az érték nem mindig fedi egymást. Ez ne idegesítsen. Engem sem idegesít. Részemről ha pár embernek tetszik a képem akkor már elégedett vagyok. 

Kovács Mihály
2020-03-18
Úgy látszik a passzcinizmus elért minket! A mai napon 17:47 kor egyenlőre 5 fotósnak 7 db. képe lett feltöltve! Pedig éppen ellenkezőleg kellene lennie! A bezárkózás, kevesebb közösségi élet miatt, egyre több az  emberek szabad ideje és a digitális (virtuális) életre! Ezen keresztül tudjuk tartani a kapcsolatokat! Arról már nem is beszélve, hogy a fizikai együttlét helyett , nagyobb hangsúly kell adnunk a lelki együttlétnek! Ehhez  segít most a sokat dicsőített de egyben szidott és kritizált internet! No meg most nagyobb hangsúly kell adni a levelezésnek! 
Arról már nem is beszélve, hogy erre biztat minket Finnország államelnöke!

János Müller
2020-03-18
Ez valóban így van, de mi nem verseny vagyunk, hanem egy közösség, akik figyelnek egymásra és törekednek arra, hogy megértsék egy kép kapcsán a miérteket is. Időnk van rá, hiszen nem több száz, vagy ezer képet kell értékelni, jó, ha naponta tizenöt-húsz új képet töltünk fel, tehát van idő visszatérni a régebbiekhez és esetleg az új információk alapján átértékelni az első látásra kialakult véleményünket, sőt arra is, hogy azt megindokoljuk.  Ezért is lenne jó, ha nem csak én hívnám fel a figyelmet egy-egy olyan képre, ami a nagy rohanásban elkerülte a többség figyelmét. Az első benyomás valóban fontos, de első benyomásra hiába vonzó valaki, ha büdös a szája, és ránézésre lehet nem túl szép, ha más tekintetben virtuóz. 
Deák Lajos
2020-03-18