Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Lajos! Nem ugyan arról a dologról beszélünk! Nem tudom ki dugja fejét a homokba, én biztosan nem! Nekem már évek óta vannak AI programjaim és ezekkel készült képek is bőven. Gyakorlatban tudom mit beszélek és miről van szó! 
Az ötleteket nem nekem, hanem az üzemeltetőknek kellene megírni, rajtuk múlnak a dolgok. Ha Ők jónak látják az ötletet akkor meglesz csinálva! Azt viszont, hogy a többségnek tetszene-e a dolog nem tudom! Én nem mernék a többség nevében beszélni, mielőtt meglenne tőlük kérdezve! 
Az viszont mindenképpen reális valóság, hogy bármit is írunk vagy töltünk fel az oldalra, azok a memóriát terhelik. 

János Müller
2024-01-30
Kedves János:Semmi egyéb nem kellene, csak  a mostani fejlécre, a FÓRUM mellé tenni egy hatodik kategóriát, ahová ezeket a képeket lehetne, csak és kizárólag ide, feltölteni.
Nem stílusokat kell tehát elkülöníteni. Attól félni, hogy sok lesz a kép, nem hiszem, hogy kellene, hiszen ezeket a képeket így-is, úgy-is feltöltitek, csak összekeverve a valódi fényképekkel, és nem biztos, hogy aki megnézi, teljes biztonsággal tudja majd őket elkülöníteni. Ahogy elnézem, népszerű tagtársaink közül is van akit már meg is zavartak ezek a képek, mert ontja a dicsérő szavakat, amit rendes képeknél csak ritkán tesz meg. Nem AP-ről beszélek. Szelektálni pedig ugyanúgy lehetne. Ugyanakkor, ne felejtsd el, hogy mégis csak a mi tagjainkról van szó. Ki lehetne zárni az ilyen képek feltöltését, ha a másik javaslatom, az exif adatok megjelenítése kötelező lenne. ...de homokba dugni a fejünket, nem szerencsés választás, ahogy az eleve elutasítás sem.

Deák Lajos
2024-01-30
Az AI lehetne külön, egy fejezet cím alatt ? Akár kötelezetten külön fejezet cím alatt,  és exif nélkül ?
Szendrei Tibor József
2024-01-30
@János Müller Tulajdonképpen egyet is értenénk a dolgokban! Azt viszont nem értem, hogy miért kellene ezen az oldalon külön kategóriát kialakítani az AI képeknek, hiszen mindnyájan azt állítjátok, hogy ez egy fotós oldal! Aki az ilyen mesterséges intelligencia képeket akarja tanulmányozni, tömegével találhat lehetőséget az interneten! Ilyen oldalak már léteznek! 
Arról pedig még nem is beszéltünk még, hogy már egy 8 éves gyerek is tud Az AI képgenerátorral bármilyen művészi képeket készíttetni!

Van még a dolognak technikai oldala is! Teljesen elkülöníteni egy ilyen oldalon a stílusokat nem lehet. Bármit rakunk fel az bekerül a legújabb képek közé! A teljes elkülönítéshez pedig átkellene alakítani az oldal működési szerkezetét! 

Nem is olyan régen még komoly vita folyt, hogy a túlsok feltöltött kép, leterheli  az oldalt és ez problémát okozott! Ugye emlékeztek erre? Ezért kelet törölni a feltöltött képekből! Az AI képek ugyan -úgy leterhelik az oldalt és elvennének lehetőségeket a a hagyományos fotók feltöltéseihez! Fantaziálni tehát lehet, de vajon mi a véleményük a dologról az üzemeltetőknek?

János Müller
2024-01-30
Kedves Lajos! Teljesen korrekt a javaslatod. Az AI-val készült kép is egy alkotói folyamat eredménye, az ember fejében megszülető álomkép közvetítésének kísérlete egy program által, melynek célja jó esetben szintén a gyönyörködtetés, elgondolkodtatás. De! Még véletlenül sem keverném a fotók közé, mely mögött közvetlenül áll az ember, az általa megélt élmények, gondolatok, érzések.  Az exif adatokkal kapcsolatos véleményed szintén üdvözlendő, de saját magam is tapasztaltam, hogy van amelyik képemnél közli, van amelyiknél nem. Feltételezem, hogy a szerkesztő programnak van ehhez köze, bár én minimális mértékben használom, ennélfogva nem is nagyon értek hozzá. 
Horváth Mónika
2024-01-30
A konkrét javaslat:Örülök, hogy nem vagyok egyedül a véleményemmel. Én úgy gondolom, ahogy van Főoldal, Fotók, Feltöltés, Blog, Fórum kategória, legyen egy Mesterséges intelligencia kategória is. Nem a képek között, hanem külön. Ide szabadon tölthetnék föl a képeiket a kísérletezni szándékozók és csak azok néznék meg, akiket érdekel, nem keverednének a hagyományosan készült fotókkal, ahol viszont kötelezővé tenném az exif adatok megjelenítését és az ezeket nem tartalmazó képeket vagy nem engedném megjelenni az oldalon, vagy eltávolítanám. Nem csak az azonosítás miatt, hanem azért is, mert egy képet tanulmányozva ezek az adatok sok segítséget nyújtanak a tanulni vágyóknak és nem lévén szó itt üzleti tevékenységről, nem látom, milyen kárt okoznának az alkotónak, ha mások is megismernék azokat. Régebben Dr Lázár Sándor hasonló kérdést feszegetett.
Deák Lajos
2024-01-30
Kedves Mónika: Müller János egyik ilyen képe alatt konkrét elképzelést írtam, ami az általad is felvetett gondolat gyakorlati megvalósítására ad javaslatot.
Deák Lajos
2024-01-30
Én nem értem, miért a vita. Pofonegyszerű. A fotónak és az AI-nak is van létjogosultsága, de kezeljük teljesen külön őket. Ahogy egy festményt sem hasonlítok egy fotóhoz, de attól még gyönyörködöm benne. 
Horváth Mónika
2024-01-30
Én egy fotózás tárgyú honlapon AI generátumokat ugyan nem nézek meg, ha nem muszáj, viszont letöltöttem egy AI szoftvert, mely helyettem megnézi ezeket. 
Aczél Péter
2024-01-30
Bár azt mondtam az előzőekben, hogy elengedem a témát, de megrémít amit a képeknél látok, mert visszavisz az óvodás időkbe, amikor arról akartuk egymást meggyőzni, hogy melyikünk apukájának van nagyobb puskája.
Deák Lajos
2024-01-29
Azt hiszem, a magam részéről is befejezem a témát, részint, mert tévedtem abban, hogy, na megint a szokásos négy-öt embert mozgatja majd meg az egyébként izgalmas és aktuális felvetésed, részint azért, mert a közelítés szempontjai annyira távol vannak egymástól, mint a süketek városának bírósági perében, ahol az a felperes bepereli a szomszédot, hogy annak fájáról a levél az ő kertjébe hullik ősszel, mire az alperes megjegyzi, hallja bíró úr, megint azzal vádol, hogy hangosan szól a rádióm délutánonként, pedig nincs is rádióm, mire a bíró: kihirdetem az ítéletet: mindketten használhatják a kutat.

Deák Lajos
2024-01-28
Jani, ez a … büszke vagyok magamra… beírásod mindenesetre szenzációs, igen jól szórakoztam!
Aczél Péter
2024-01-28
Kedves Lajos! Válaszolok még az írásodra, aztán befejezem ezt a témát! Én tiszteletben tartom mindenkinek a véleményét és hozzászólását, akkor is ha nem értek egyet vele.
Az ecset, festék, vászon és a fényképezőgép szerszámok, amiket az ember használ!
A mesterséges Intelligencia nem szerszám, hanem a mester, aki a munkát végzi.
Amikor egy asztalosnak leírom, hogy milyen anyagból, mit és hogyan készítsen el nekem (mondjuk egy bútort), akkor az a bútor nem az én munkám eredménye lesz!
Számtalan képem van, amit az AI -L KÉSZÍTTETTEM, de nem rakom fel ezeket fotós oldalra. Ez persze az én döntésem! Mindenki máshogy csinálja. Abban teljesen igazad van, ha valaki felrak ilyen képeket, akkor egyértelműen jelezze, hogy ezek a képek mivel készültek. Ha már akkor és utólag írják meg a képekről, hogy mik ezek, amikor valakinek gyanút fog (utólag), az már akkor gyanús és félreértésekre ad lehetőséget!

János Müller
2024-01-28
János: Amit írtál, minden szavában igaz, csak összességében hiányos. Mert, mi is az alkotás? ...és mi a különbség az alkotás és a teremtés között. Természetesen, az én olvasatomban. Az alkotás, valami létezőből, annak átalakításával, valami másik létezőt hozunk létre. Létezik az ecset, létezik a festék, létezik a vászon és létezik a felhasználásuk során megalkotott festmény.  Léteznek a Mesterséges intelligencia által alkalmazott előzetes információk, amiből az új alkotást létrehozza, a döntés viszont a mienk, hogy azt elfogadjuk-e? A teremtés addig nem létezőnek a létrehozatala, addig nem létezők felhasználásával. Ez viszont a Teremtő hatásköre.
A fényképezőgépek szoftvereinek kialakításakor sok ezer létező felvételből vett mintát használnak fel, és ez igaz a hardver kialakítására is, az objektívek lencsetagjainak kialakítása egy eklatáns példa erre. A harmincas években még feltüntették az optikákon, nagy büszkén az anasztigmát jelölést, ma már a hetvenes évek MC jelölésével sem igen találkozni. Ugyanakkor a fejlesztéseknél figyelembe vették az addig  feltárt képhibákat.
Igazad van, a mesterséges intelligencia biztosan sok mindenre nem képes, már ami a közkézen forgó, elérhető árú egyedeket illeti, ahogy egy a digitális fotózás hőskorában gyártott 3 Mp-es kamera sem tudta azt, amit ma egy harmincmilliós Fazeone kamera a maga 150-200 Mpixelével. Láttam olyan fotót, amit ilyennel készítettek. Leesett az állam....de térjünk vissza, a más alkotásaiból összerakott képekhez. Akkor mi a helyzet a montázzsal, vagy a kollázzsal? Azok minden esetben a mi alkotásunkból készülnek,  minden esetben például mi nyomtatjuk például az újságot amit ráragasztunk?Igen: Jogos elvárás, hogy az így készült képek esetében legyen feltüntetve a készítési módjuk. Erre van is megoldás, csak a kategóriák között meg kell jeleníteni a Mesterséges Intelligencia kifejezést, hiszen kategória megjelölés nélkül nem is lehet képet feltölteni.Ebben az esetben annyi szigorítást be lehetne vezetni, hogy, ha valaki ezt nem tünteti fel, hanem megtévesztő kategóriát jelöl meg, azt lehessen hosszabb rövidebb időre az oldal használatától eltiltani. Mert a változásokkal együtt kell járjon a szabályok változása is.

Deák Lajos
2024-01-28
Szerintem a fénykép készítéséhez fény kell és technikailag olyan anyag, ami a fény által rajzolt képet rögzíti! Az a fénykép az enyém, amit én magam készítek és nem az amit másnak mondom meg, hogy milyen képet csináljon nekem. Amit nem én csinálok csak megrendelek másoktól, az lehet a tulajdonom de nem a saját munkám vagy alkotásom!
Mindentől függetlenül az AI nem tud olyat csinálni amit megrendelek tőle, legfeljebb hasonlót! Az AI által csinált fénykép az csak fénykép utánzat! 
Ez nem jelenti azt, hogy nem érdemes vele foglalkozni, nekem például évek óta vannak képgeneráló programjaim, és rendszeresen frissítek az újakra. A kérdés az, hogy felrakhatom-e  az AI -l készült képeket saját alkotásomnak! Én nem teszem, mert tisztában vagyok avval, hogy nem az én alkotásaim! Persze ha ezekhez lenne egy külön kategória, vagy olyan oldal, ahol az ilyen képeket teszik nyilvánosság elé, más lenne a helyzet. Mint Aczél Péter is említette, az ilyen kép megvalósítása több ember munkájának  az eredménye! 

János Müller
2024-01-28
Kedves János:Érzem az iróniát is és a valódi érdeklődést is a szavaidban, de félek, hogy választ a kérdésedre megint csak attól a négy-öt tagtársunktól kapsz, akik eddig is, részint az alábbiakban, részint Komlós Gabriella képei alatt kifejtették a véleményüket.Én nem ismerem a technika működését, de úgy vélem,  az, hogy a létrehozott végtermék, gyártmány, vagy alkotás, két fontos szempont függvénye: a technika instruálhatóságának mértéke és határai, valamint a technikát instruáló személy, gyártó, vagy alkotó, szakmai ismeretei és alkotói képességei.Nyilván nem mindegy az, hogy az instruáló személy csak azt mondja meg, hogy legyen tó, ház, csónak, hanem azoknak egymáshoz való viszonyát, formáját, méretét, elhelyezkedését, irányát, arányát, színeit, tónusait, a valőröket,stb. csak így a teljesség igénye nélkül. ...és akkor nem beszéltünk a finommotorikus instrukciókról. Ezt nyilván tanulni kell, ismerkedve a rendszer működésével. A Fotóvilágra feltöltött képek, ahogy ezt Gabriella is elmondta, kísérletek, a tanulás fázisába tartoznak, ezért az alkotó számára több hozadéka van az odabiggyesztett csillagnál, vagy szívnél a szóbeli véleményeknek, akár szakmai, akár nézői észrevételeknek. Az egyik legnagyobb hiba lenne a zsigerből való elutasítás.
Péter, sokunknak eszébe sem jutó gondolatokkal egészítette ki az eddig elhangzottakat, ez valóban komoly kérdés, remélhetőleg a jogászok ezt megoldják és megtalálják a megnyugtató megoldást. A személyes véleményem, hogy a felhasznált motívum mérete és mértéke erősen befolyásolja annak jogi státuszát.

Deák Lajos
2024-01-28
Idézem Bajkó Csaba fotográfust:”… joggal vetődik fel a kérdés, hogy a végtermék vajon kinek köszönhető. Azoknak a fotósoknak akiknek a fotóit felhasználta az AI inputként, vagy azé aki utasította az AI-t a kép létrehozására, vagy azoké akik megalkották magát az AI-t, netán más szoftverfejlesztőké? A szerzői jogokról pedig nem is beszélve.”
Aczél Péter
2024-01-28
Tisztelt Fotóstársak! Elkell ismernem, hogy büszke vagyokmagamra. Sikerült néhány remek képet készítenem a Mesterséges Intelligenciasegítségével! Remek dolog ez az AI. Olyan dolgokat tudok készíttetni vele,amiket eddig még el sem tudtam volna képzelni. Egyik nap beírtam neki, hogyszeretnék egy folyót, erdővel, legyen rajta még csónak, horgász és halak.Miután megadtam az utasításokat, elmentem megmosni a fogamat. Visszatérve mármegcsinálta képet, de nekem nem tetszett, ezért megismételtettem a feladatot ésnekiálltam takarítani. Egy idő után ellenőriztem a képet, ami elkészült, de ezsem volt számomra a megfelelő. Harmadszorra is kiadtam az utasításokat, utánaelmentem bevásárolni. A boltból visszatérve újból megnéztem az AI általkészített képet, ami már aránylag megfelelő volt, de még nem egészen olyan,amilyennek én szerettem volna látni. Ennek ellenére elfogadtam, mert rákellettjönnöm, hogy sosem lesz olyan, amilyet én szeretnék! Ennek pedig egyszerű okavan, hogy nem én csinálom!
Hát nem csodálatos! Igaz ez nem egy kattintás, ahogyan sokangondolják. Sokkal több! Igaz nem én csináltam a képet, de valahol azért én isbenne vagyok! Nehéz ezt elmagyarázni annak, aki nem próbálta. És főleg annak,aki már akár 30 éve fényképezőgéppel járja a várost. Vagy mégsem így van,ahogyan állítom? Nagy érdeklődéssel várom a válaszokat!

János Müller
2024-01-28
Kedves József, ezt elfelejtettem. szutyo684@gmail.com
Székely István
2024-01-18
Kedves József, természetesen! Remélem, hogy tudok is majd segíteni!
Székely István
2024-01-18
Kedves István !
Az új dolgokat ismerni kell, ahhoz hogy beszélhessünk, vitázhassunk róla Kérhetnénk  Tőled segítséget ? 

Szendrei Tibor József
2024-01-18
Köszönöm a választ. Valami ilyesmire gondoltam én is.
A válaszod megerősített abban, hogy az AI képgenerálásnál az alkotó nem igazán tudja kontroll alatt tartani az alkotási folyamatot.

Kovács Mihály
2024-01-17
Kedves Mihály! Kérdésedre válaszolva, igen, új arcot alkot, ha nem írod oda, hogy ne tegye. De szoftvere válogatja. Van a neten vagy 100 ilyen oldal, vagyis inkább szoftver, én ezeknek a nagy részét nem próbáltam ki, nem is akarom. Amiket próbáltam (kb tízet), azoknak egy része silány semmi,  de a jobbak képesek arra, amire gondolsz. De olyan is előfordult, hogy egymás után 5 vagy 6 képen keresztül következetesen ugyanazt az arcot generálta kérés nélkül. Olyan is van, aminél fotót tudsz betölteni, annál fixebb a dolog. De azt, hogy mennyire erősen ragaszkodjon az eredeti, fotón lévő állapothoz, azt néhánynál egy csúszkán lehet állítani. Szerintem fotózni egyszerűbb...Szóval, igen, új arcot alkot. De ahogy írtam, ez változó. Amelyik képes tanulni, az egy idő után tudni fogja, hogy mit akarsz, de még így is van esély arra, hogy másnap elölről kezdi, mert elfelejtette.

Székely István
2024-01-17
Kedves István !Köszönöm a választ, de még egy kicsit értetlenkedek, pontosítást-megerősítést kérnék: Ha leírok egy arcról több-kevesebb paramétert, amiről az AI generál egy arcot, azután holnap eszembe jut valami, újra beírom ugyan azokat a szavakat paramétereket, (de olyat nem írok, hogy egy előző arc maradjon meg) akkor ugyan azt az arcot alkotja újra az AI, vagy egy másikat, ami szintén megfelel a paramétereknek?
Kovács Mihály
2024-01-17
Szendrei Tibor József szavaira: Egy műszaki rajz is lehet rajz, úgy gondolom, hogy konkrét funkció kérdése. Még a Déri Múzeumban volt egy rajzoló kolléganőm, akivel együtt dolgoztunk rengeteg ásatáson. Része volt a munkájának 1:1-es méretarányú rajzok készítése sírmellékletekről milliméterpapírra árnyalva, színezve, tónusozva. Csodákat művelt. pedig hivatalosan az is műszaki rajz. Vagy egy másik volt kollégám látványtevei rajzfóliára csőtollal, tussal. 1987-ben persze, amikor még nem hallottunk ilyenekről, hogy AutoCad, ArchiCad, Unreal Engine 5.3 stb.
Székely István
2024-01-17