Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Kedves Mihály! Kérdésedre válaszolva, igen, új arcot alkot, ha nem írod oda, hogy ne tegye. De szoftvere válogatja. Van a neten vagy 100 ilyen oldal, vagyis inkább szoftver, én ezeknek a nagy részét nem próbáltam ki, nem is akarom. Amiket próbáltam (kb tízet), azoknak egy része silány semmi,  de a jobbak képesek arra, amire gondolsz. De olyan is előfordult, hogy egymás után 5 vagy 6 képen keresztül következetesen ugyanazt az arcot generálta kérés nélkül. Olyan is van, aminél fotót tudsz betölteni, annál fixebb a dolog. De azt, hogy mennyire erősen ragaszkodjon az eredeti, fotón lévő állapothoz, azt néhánynál egy csúszkán lehet állítani. Szerintem fotózni egyszerűbb...Szóval, igen, új arcot alkot. De ahogy írtam, ez változó. Amelyik képes tanulni, az egy idő után tudni fogja, hogy mit akarsz, de még így is van esély arra, hogy másnap elölről kezdi, mert elfelejtette.

Székely István
2024-01-17
Kedves István !Köszönöm a választ, de még egy kicsit értetlenkedek, pontosítást-megerősítést kérnék: Ha leírok egy arcról több-kevesebb paramétert, amiről az AI generál egy arcot, azután holnap eszembe jut valami, újra beírom ugyan azokat a szavakat paramétereket, (de olyat nem írok, hogy egy előző arc maradjon meg) akkor ugyan azt az arcot alkotja újra az AI, vagy egy másikat, ami szintén megfelel a paramétereknek?
Kovács Mihály
2024-01-17
Szendrei Tibor József szavaira: Egy műszaki rajz is lehet rajz, úgy gondolom, hogy konkrét funkció kérdése. Még a Déri Múzeumban volt egy rajzoló kolléganőm, akivel együtt dolgoztunk rengeteg ásatáson. Része volt a munkájának 1:1-es méretarányú rajzok készítése sírmellékletekről milliméterpapírra árnyalva, színezve, tónusozva. Csodákat művelt. pedig hivatalosan az is műszaki rajz. Vagy egy másik volt kollégám látványtevei rajzfóliára csőtollal, tussal. 1987-ben persze, amikor még nem hallottunk ilyenekről, hogy AutoCad, ArchiCad, Unreal Engine 5.3 stb.
Székely István
2024-01-17
Igen, Lajos jól mondja szerintem. Számomra egy kép attól kép, hogy gondolkodtat, elvisz valahová. És innen kezdve nekem mindegy, hogy milyen géppel készült. És egyébként igen, lehet egy képet Ai-val készíteni, ha értékes gondolatok instruálják. Az általam említett oldalon van azért néhány  figura, akiknek a képei nagyon egyediek.Müller János szavaira.
Aki otthonosan mozog a Photoshop-ban és használja a Camera Raw szerkesztőt, az tudja, hogy, hogy Ai-val működik. Haj textúrálása, portré javítása, karakán portré, szemek javítása, ezekre gondolok.Hogy van-e itt helye generált képeknek, nem tudom, szerintem nincs. Jobb helyen lehetnek az erre szakosodott oldalakon, ahol látni mások munkáit is. És itt nem kimondottan Ai-val működő emberekre gondolok, hanem olyanokra, mint a portugál Artur Rosa.

Székely István
2024-01-17
Amikor egy regényt olvasunk, az író leírása alapján mi is megformáljuk a szereplőket, csak nem nyomtatjuk ki. Ahányan vagyunk, a főbb jellemzőket leszámítva, annyiféle formában.Ezért csodálkozunk, ha a regény filmváltozatát nézzük, mert a mi szereplőnk esetleg nem olyan, mi másokkal játszatnánk egy-egy szerepet.Én például a legendás Tüskevár filmben István bácsit nem Zenthe Ferenccel, hanem Mádi Szabó Gáborral, Nancsi nénit nem Kiss Manyival, hanem Fónay Mártával. Nálam minden olvasáskor ugyanolyanok voltak a képzeletemben.
Más: Alapvető probléma az, hogy az alkotások értékelésekor döntően a technikai tulajdonságokkal foglalkozunk, itt nem éles, ott vágni kell, nem színhelyes, rossz a WB. Azzal, hogy szól-e egyáltalán valamiről, vagy csak látványos, nem beszélünk szinte soha. Pedig ahogy előzőekben írtam, ez az alkotó tevékenység közös halmaza. A minap egyik ismerősöm mutatott egy 120 cm oldalhosszúságú, FF éjszakai képet az Erzsébet hídról, amit Fazeone géppel készített, Lenyűgöző volt. A hídon haladó ember kezében lévő mákos kiflin meg lehetett számolni a mákokat. Igaz,a kép  azon túl,  hogy a fényképezőgép kb 30 millió Ft-ba kerül, nem igen gondolkodtatott el. Lehet egy kép tökéletes és semmitmondó és lehet egy képet mesterséges intelligenciával elkészíttetni, ha a fejünkben értékesek a gondolatok, amik instruálják.

Deák Lajos
2024-01-17
Kedves Mihály! Kérdésedre válaszolva portré generálása vagy bármilyen kép generálása az Ai szoftver függvénye tapasztalatom szerint. Van egy csomó ilyen, gyatrák és jól működők is. Attól is függ, hogy milyen pontosan fogalmaztál. Van köztük olyan, ami tanul, ami azt jelenti, hogy ha emojik formájában visszajelzést kap, akkor egy idő után rájön, hogy mit szeretnél. Ha pontosan odaírod, hogy az arcon ne változtasson, akkor nem fog. Esetleg átrendezi a környezetet vagy másik ékszer stb. Horváth Mónika, Aczél Péter és Deák Lajos szavaira reagálva. Tökéletesen egyetértünk, tisztán emlékszem régről az első olyan jól sikerült képeimre, amiket sötétkamrában hívtam, nagyítottam, nem fogható semmihez az érzés. Felpörgetett, nem lehetett abbahagyni, aztán persze jöttek az ötletek. A fixírsó illata, íze, csináljunk szépiát többször használt hívó, fixírsó segítségével stb. Csoda volt és az is marad!Mónika jól fogalmaz, minden kép mögött ott van egy történet, egy élmény és a generált képekből épp ez hiányzik. 
Székely István
2024-01-17
Nem szabad összekeverni azokat a képeket, amiket a mesterséges intelencia csinál, emberi beavatkozás nélkül (maximum eberi parancsra), azokkal a képekkel, amiket az AI felhasználásával az ember maga készíti! A mesterséges intelegenciát a kép készítésénél ugyan úgy fellehet használni, mint amikor  a kép manipulátorral (editor) tónusokat javítunk, vagy éppen külömböző effekteket adunk. Szerintem a 100%  -n AI  készítette képeknek nincsen helye egy olyan fotós oldalon, ahol fotósok a saját képeiket teszik közönség elé! 
János Müller
2024-01-17
Kedves József !A mérnök bár használ vonalzót és ceruzát, vagy számítógépes programot, de a ceruzát és a programot maga irányítja. Az őskori művész, aki először használt ecsetet, szintén maga irányította az ecsetet. Az AI képeknél viszont a szavak képpé konvertálásakor óhatatlanul kikerül az alkotó keze közül a kép feletti kontroll. Ha nem csak egy kocka, vagy faék megrajzoltatása a feladat, hanem mondjuk egy arcé....... hát nem tudom, hogy én például le tudnék-e írni egy arcot, arckifejezést ami egyértelmű és pontos lenne.
Egy tájékozatlanságra valló kérdés hozzáértőkhöz, mondjuk Székely Istvánhoz: Ha beírsz egy arckép generálásához kulcsszavakat, és kapsz egy képet, ugyan ezt a portrét fogod megkapni még egyszer,  ha újra beírod ugyan azokat a kulcsszavakat és egy új portrét generálsz?

Kovács Mihály
2024-01-17
A fotográfia véleményem szerint az EMBER egyéni látásmódjának kifejezése, azaz megtöltjük gondolatainkkal, érzéseinkkel, érzékeléseinkkel a képet és ettől válik olyan egyedivé minden alkotás. Minden kép mögött ott áll az ember és az általa személyesen megélt sok-sok élmény. Számomra a fotel mélyéről adott utasításokkal mesterséges intelligenciával generált kép egyfajta internetes játszadozás, olyan mint az internetes szex. Mindkettő nélkülözi az ember személyes jelenlétét és egyik sem hoz igazi kielégülést. Mai kor divatja, hogy a kényelem oltárán értékeket áldozunk be, és ha jól körülnézünk, ez nem csak a fotográfiára, hanem az emberi kapcsolatokra, az élet számos területére is igaz. Én a fényképezést a maga természetességében szeretem és az emberi képességekben hiszek.
Horváth Mónika
2024-01-16
Martín Bardela szavait idézve, \"az alkotó tevékenység az ösztön által inspirált és a tudat által realizált cselekvés forma. Az ösztön adja az intuíciót, a tudat a végrehajtást és a kettő közös halmaza  az alkotás üzenetét. Ami nem így születik, az nem alkotás, hanem gyártmány.\"A minap néhány fotóstársammal cyanotypiát készítettünk és rácsodálkoztunk a tökéletlenség tökéletességére. Nem szoftveresen, hanem mosószódásan módosítottuk a trónusokat és a tonizálásnál nem szoftveresen, hanem növényi kivonatokkal hosszasan ecsetelve bíbelődtünk, míg az általunk már jónak tartott színárnyalatot elértük. Egy képet készítettünk, mi kentük fel a szívó papírra a fényérzékeny réteget, szárítottuk, majd exponáltunk rá az elképzelhetetlenül nagy negatívon keresztül, Én egy Körös menti tanyás tájról. ...és képzeljétek, hallottam a tehén bőgést, pedig talán nem is tartottak tehenet. Négy órás munka volt/ készíthettünk volna ez idő alatt több képet is/ mégsem éreztünk fáradtságot, hanem az eddig ismeretlen alkotó munka okozta eufóriát. A képet talán egy magazin sem tenné a címlapjára, de már többen el akarták kérni, mondván, hogy örömmel látnák a falukon. Csak döntés kérdése, hogy valaki alkotni akar, gyártani, vagy gyártatni.
Deák Lajos
2024-01-16
Kedves István!
Igen, leginkább az őszinteséget hiányoltam, hiányolom. Szerintem is van a hagyományos fotó, a manipulált fotó, meg az AI. Szerintem sincs baj egyikkel sem, de vállalja magát mindegyik, mindenki, minden alkotó.Hogy van-e itt helye egy AI-képnek? Én nem biztos hogy teljesen elzárkóznék ettől. Beszélgetni lehet róla, a módszerről, a technikáról meg egyebekről. De talán nem a szavazós részben, és legfőképpen legyen egyértelmű hogy AI-képről van szó.

Kovács Mihály
2024-01-16
Nehéz kérdést feszeget a szellemes írás Rajzolunk  e ha ceruza helyett körzővel dolgozunk. Rajz e a műszaki rajz. Festett e a mester amikor az  ujját ecsetre cserélte Új eszközök új formák, új kategóriák./ autocad, archicad /  Új idők új kérdései .Nem védek semmit csak keresem a választ
Szendrei Tibor József
2024-01-16
    Cseteltem egy ismeretlen nővel. Egyre szimpatikusabb volt nekem, intelligens, kedves, hajlékony stílusú…Végül megbeszéltünk vele egy randevút a Ruszwurmba. Egy gesztenyepűrére finom capuccinoval. A sarokban foglalok majd asztalt, így beszéltük meg, mert ott a leghangulatosabb. 
     Mikor beléptem a cukrászda belső helységébe, ő már ott ült, a sarokban. Guminő volt. Kedvesen intett nekem, üljek mellé. Leültem. Láttam, hogy kosztümjén négy gombot lehet megnyomni: szende, vérmes, intuitív és intellektuális feliratokkal. Végignyomkodtam mindet, és az AI szépen viselkedett a gomboknak megfelelően, mindig visszafogott eleganciával. De valahogy mégsem volt az igazi…Elfogyasztottuk a finom gesztenyepűrét, és kihozták nekünk a capuccinót. Ekkor, nem tudom miért, hirtelen ideges lettem, felálltam, es teljes erőmből földhöz vágtam a capuccinos csészémet. Szétfröccsent a kávé, s a követeten ezer darabra tört a míves Ruszwurm-csésze, fülsértő csörrenés kiséretében. Erre a csörrenésre aztán felébredtem. Körülnéztem a sötét szobámban, amit csak egy kis éjjeli lámpa ernyőn átszűrt, halovány fénye világított meg a sarokban. De jó, hogy semmi közöm ehhez a guminőhöz! De jó, hogy holnap reggel, ha kiugrom az ágyból frissen, pihenten, akkor valódi nővel tudok majd beszélgetni. Talán nincs benne az a négy AI stílus, mint a guminőben, talán nem is annyira intelligens, nem is szende, nem is vérmes, inkább csak intuitív…de valódi nő, valódi ember, nem AI. És ekkor jutott eszembe: hiszen a Ruszwurm nemrég végleg bezárt!
    169 szép és valódi év után.

Aczél Péter
2024-01-16
Erről a témáról bizony nagyon is érdemes elbeszélgetni, meghallgatni a véleményeket! Sajnos a tapasztalatom szerint megint csak néhány ember fog hozzászólni a témához, mo de ez is több mint a semmi! Nekem most nincsen erre időm, de később visszatérek! 
Előlegbe annyit, hogy a legújabb fényképező gépekbe és telefonokba is már benne van az AI. Amikor exponálónk már nem a fotós határozza meg milyen legyen a kép. legfeljebb befolyásolni tudja. A világ és technológiák nagyon gyorsan változnak, innét a nyugdíjas székemből  szinte követhetetlen. 
A digitális fotó editorok (manipulátorok) már más jellegű kidolgozást csinálnak mint azelőtt! Ezeket a dolgokat megállítani nem lehet, de elfogadnia igen! Aki nem ezt teszi, előbb csalódni fog! 

János Müller
2024-01-16
Valami hiba van, az előző hozzászólásomnál nem én jelenek meg. Még jó, hogy oda írtam a nevem...
Székely István
2024-01-16
Kedves Kovács Mihály!Nagyon aktuális kérdést tettél fel. Szerintem nem bűn mesterséges intelligencia által generálni képeket, én is szórakoztatom magam ilyesmivel, meg 3D-vel is.
CSAK!Azok nem fotók!!! (Az én esetemben nem is lehetnének, hiszen ritkán jutok el fotózni elhagyott Marsi bázisokra olyan robotok közé, akik régészeti kutatásokat folytatnak...stb. Pedig de szívesen tenném!!!!) Az ilyesmi nálam a sci-fi iránti rajongásomnak köszönhető. Amik a Fotóvilágra és más FOTÓS oldalakra kikerülnek a nevem alatt, azok FOTÓK. Hiszen ez egy fotós oldal!!!! Az Ai-val generált képeknek is van helyük, vannak erre oldalak, pl. az Art Station, ami ilyen képekről szól.(AI, 3D és egyéb digitális művészet)
Az már egy másik történet, hogy persze belenyúl az ember a képeibe, ezt a te munkáid is bizonyítják.(Imádom őket még mindig!)Én abban látom a problémát, hogy nincs ez ez a dolog a helyén kezelve. Van FOTÓ meg van AI. Személyes tapasztalat a Facebookról az egyik fotós csoportban. A \"FOTÓS\" kirakott egy tájképet. Klasszikus aranyóra, napnyugta, dombok, mező, virágok, néhány fa, pici köd, kis templom...stb. Annyira a helyén volt minden, hogy azt már túlzásnak éreztem. Aztán valaki megkérdezte kommentben, hogy hol készült a kép. Na itt kezdődtek a problémák, azt találta válaszolni az illető, hogy nem emlékszik, mert olyan sok felé jár. Aztán megnéztem a képet jobban, hát az egyik fán a levelekhez nem voltak ágak. (Ez gyakori hiba a generált képeknél.) Aztán annak rendje és módja szerint törölte az admin a képet.Pedig csak annyit kellett volna csinálni a \"FOTÓSNAK\", hogy odaírja, hogy generált kép. Ahogy te is írod, legyünk őszinték és vállaljuk azt, amit csináltunk.Szerintem.Üdv: Székely István

2024-01-16
A most felrakott képem előtt volt egy kép, ami engem nagyon emlékeztet a generált képekre. Fel is tettem a kérdést, hogy generált-e a kép? A képet a kérdés után levette az alkotó. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem: Ki mit gondol a generált képekről? Részemről, aki szinte kizárólag a kreatív kategóriában dolgozok, még bizonytalan vagyok benne, hogy mit is gondoljak róla.
Nem igazán gondolom, hogy el kellene ítélnem az ilyen módon készült képeket, ezt a módszert használó alkotókat, viszont szeretem az őszinteséget, a nyíltságot.Én megértem azokat is akik semmiféle képi manipulációt nem szeretnek egy fotón látni, és azokat is akik bátran manipulálják a képeiket. Csak legyünk őszinték, és vállaljuk azt amit csinálunk. 

Kovács Mihály
2024-01-15
76 éves korában elhúnyt a kiváló természetfotós Maros Sándor. Béke vele! https://delzalapress.hu/nagykanizsa/elhunyt-maros-sandor-termeszetfotos-a-kanizsa-tv-egykori-ugyvezeto-igazgatoja/
Aczél Péter
2024-01-08
Kedves Mónika: Bátran tölts fel képeket és bátran fogadd a kritikákat. Ami jogos azt gondold végig, ami jogtalan, vagy pláne bántó, söpörd le az asztalról.   Erre már ne írj semmit, hiszen a legjobb  válaszod egy kép lennea fotók oldalon.
Deák Lajos
2024-01-07
Kedves Lajos! 
Míg lehet, maradok az oldalon, mint szemlélő, mert szeretek gyönyörködni a jobbnál jobb fotókban. Köszönöm a sok-sok építő kritikát, támogatást! :) 

Horváth Mónika
2024-01-06
Kedves Mónika: Javaslom, hogy az utad vezessen a FV felé.
Deák Lajos
2024-01-05
Kedves Lajos!
Köszönöm szépen az útravalót, nagyon sokat jelent nekem! 

Horváth Mónika
2024-01-03
Kedves Mónika: Én anno azt tanítottam a gyermekeimnek, hogy elbukni szabad, feladni soha. A képeid az oldalon nem csak értéket képviselnek, de jellegük alapján hiánypótlóak is, és ez a valóság, nem pedig adminisztráció kérdése.
Deák Lajos
2024-01-03
Kedves Izabella, István, Tamás köszönöm szépen!!!
2024-01-03
Minden fotostarsunknak, sijerejben, jo kepekben gazdag 2024-es evet kivanok. Legyen ugy!!! Termeszetesen Dekan Istvan urnak es az Adminoknak is hasonlo jokat kivanok.
Végh Izabella
2024-01-02