Alapította: Dékán István 1996-ban

Gondolatok!

Legfrissebb témák
Addig is regisztráljatok az 500px-re. Ott van üzenő fal.:)
Veress Zsolt
2020-06-11
Többedszer kerül szóba, többek által javasolva, hogy meg kellene oldani a régi FV-on jól működő üzenőfal rendszert, hogy a tagok a nyilvánosság kizárásával tudjanak egymással kommunikálni egy-egy személyesebb probléma vagy felvetés megbeszélése, vagy kapcsolatfelvétel céljából.
Deák Lajos
2020-06-11
Zoli, igen! van, amikor már minden mindegy.
Józsa Géza
2020-06-02
Aki akarja a díj nyertes képekben is kap egy csomó hiányosságot.
Veress Zsolt
2020-06-01
Valóban nagyon sokféle magyarázat létezik egy kép hiányosságainak megmagyarázására :-))))))))))
Vass Zoltán
2020-06-01
Talán megemlítenék még egy szempontot. Vannak esetek, amikor a tartalmak nem tesznek szükségessé igényesebb technikát. Fő az összhang!
Józsa Géza
2020-05-27
Persze, igazad van. A képtől, plakáttól való távolság is számít, mint ahogyan a az általad említett érzékelő méret, és az optika is.Továbbá nem kell figyelmen kívül hagyni a tömörítés mértékét sem. Ez főleg telefonos képeknél jelentkezik. Telefonoknál még ráadásul a tömörítést nem is mindig, vagy csak korlátozottan lehet állítani.
Valamint nem elhanyagolható, sőt szerintem a legfontosabb a kép átméretezésből adó képéletlenedés.
Az óriásplakátos példa csak egy iránymutató példa volt, hogy egy aránylag egyszerű géppel is lehet odafigyeléssel, szakértelemmel jó képet csinálni.

Kovács Mihály
2020-05-26
Mihály. Azért azt se felejtsd el, hogy a felbontás és a méret egy harmadik tényezővel a kép szemlélésekor a képtől való távolsággal együtt értelmezhető csak. Nyilván egy képeslapot 25-30 cm-ről, egy óriásplakátot 25-30 vagy még sokkal több méterről szemlélünk. Keveset beszélünk arról is, hogy hiába nagy a felbontás, ha kicsi az érzékelő, így a képpontok túl közel, esetleg részben egymást átfedve helyezkednek el. Nem véletlen, hogy egy kis érzékelőjű géppel jobb képeket lehet kisebb felbontással készíteni.
Más: az objektív minősége, ami ritkán jelenik meg az exif adatok között, sokkal fontosabb szempont mint a váz.

Deák Lajos
2020-05-26
Jéééé!  Egészen kulturáltan, anyázás nélkül megbeszéltétek! Ügyi!  
 A megapixelekről: Ha csak monitor, vagy 10 x 15 albumképben gondolkodunk akkor bőven elég a 2Mp. Valahol az A4 és A3 közt kezd kevés lenni a 10-12 Mp, de ez is erősen téma, és fotós függő.
Valamikor régen amikor kijött a Nikonnak a 3100-as gépe, (12 Mp) csak úgy kísérletből odaadták Németországban egy profi fotósnak.... óriásplakátot tudtak a képből nyomtatni.

Kovács Mihály
2020-05-26
Oké, de azért ne keverjük ... 
Ahol kívánatos a minőség nagyban is, ott gáz, ha nincs meg ...
Nálad, a kortárs témában meg egyenesen káros, ha pöpec a minőség ... :))
(ezért volt kellemes egymásra találás a szifonnal ... )

De a lényegben egyet értünk: sokkal nagyobb szerepe van a kép tartalmának,
mint a technikai kivitelezésnek ... (kivéve a dokumentációs fotók, vagy ha 
valamilyen pályázat megköveteli ... )

Kiss Tibor
2020-05-26
Én pedig évekig egy iphone 3gs-sel fotóztam. Pl. ezt is. https://fotovilag.hu/photos/view/id/3855
3 MP-es volt a kamerája..:) ezekből a képekből kiállításon is több db szerepelt, nagy méretben, senki nem a minőségre ment, hanem a tartalomra. És nagyon szerettem ezt a kis telefont.....

Komlós Gabriella
2020-05-26
Hurrá ... ! :))
Én pl. egy \"pár megapixeles ipari szeméttel fotózom,  már kb. 15 éve ...
(pontosabban kettővel, az egyik Canon SX110 IS, és SX270 IS compact,
az újabb is csak 12 megapixeles)

Ha nem nézzük hogy mi van a képen, akkor a hátránya a nagyobb nyomatoknál
jelentkezik,  A/3 -as fölött már necces a minőség ... 

Addig, amíg nem kérnek valahová poszter méretet, addig az A/3 -as naptárhoz
is megfelelő a minőség ..., - ha nincs nagyon elbaltázva az utómunka ... :) 

Hogy ki, mivel villant a nyakában a prérin, vagy egy fotós találkozón, arra meg
orbitális pályáról tojok, az elkészült kép számít, (szándékosan nem \"fotót\" írtam)
és nem a hajcihő ...  (egy fb. - beli csoportban azért tiltottak le 24 órára, mert az adminok nem hitték el hogy saját képem az, amit az ELTE szakán sem láttak még soha, legalábbis nem olyan minőségben ..., pedig szerintem még így sem lett 90% -os sem ...)

Kiss Tibor
2020-05-26
Az igazság és a valóság között nagy a különbség! 
A fotógráfi a nagy területén bizonyára van olyan, amihez megfelel pár megapixeles ipari szemét is! A legtöbb területen pedig bizony az annak megfelelő technikai felszereléssel kell fotózni! Ilyenek többek között a portré, életképek, sport, makró, természetfotó, glamour, stb.! Azt pedig, hogy kinek mi tetszik az teljesen szubjektív értékrend! 

János Müller
2020-05-26
Hát. Először az utolsó két véleményre reagálnék. Jogos észrevétel az, hogy, ha az EXIF adatok közül valaki a gép márkáját tekinti fontosnak, az bizony kicsit a sznobizmus határait súrolja. Igen, de sokat lehet profitálni, ha egy kép technikai milyensége és az expozíciós adatok közti összefüggéseket felfedezzük. Itt az oldalon többek is hirdetik, és jogosan, a technikai tökéletességre való törekvés fontosságát, a szakkönyvek és tanfolyamok folyamatosan nyomatják az alacsony ISO, magas ISO szűk blende, tág blende, rövid expozíciós idő, hosszú expozíciós idő hatásait, hát hadd lássa az akit érdekel, hogy ez valójában hogy mutatkozik meg a képen. Valóban nem a gép márkája az érdekes, bár a legelismertebb fotósok között én csak egy olyant ismerek, aki nem a legmenőbb, vagy legalább azokat megközelítő gépekkel dolgozik.Kedves Gabriella: ha azt mondom, hogy a te képeid sem tartoznak a FV főcsapás irányát reprezentáló alkotások közé, mégis vannak akik felfedezik benne az értéket, voltam már köztük én is, engedd meg, hogy más alkotói filozófiák is megtalálják a saját közönségüket és ne gondold azt, hogy ami neked nem jelent értéket, az értéktelen kacat.
Deák Lajos
2020-05-26
Ami az exif fontossága körüli, időnként felcsapó turbolenciát illeti, csatlakozom Gabriellához: én is huszadrangú kérdésnek érzem ezt - de megértem. Aki az exifre izgul, azt a felvevő apparátus jobban izgatja, mint a vele készült kép. Alighanem a kép is  leginkább annyiból érdekli őt, hogy az adott gépi technika hogyan mutatkozik meg rajta. Milyen a zajossága, milyen az élessége, milyen a bokehja (tipikus képek, ahol bokeh karikák tucatjai lepik el a kép semmilyenségét), mennyire jól mossa el a hátteret a fényerős objektív (az kevesbé fontos, hogy az előtér semmitmondó). Az exiforientált olyan, mint aki egy festményre nézve ilyen kérdéseket tesz fel: milyen ecsettel festette, milyen vászonra, milyen márkájú festékkel, s ezeket hol szerezte be. Az exifnézőt gyerekkora óta (vagy amióta először fényképezőgépet fogott) a fotóapparátus technikájának színvonala sokkal jobban érdekli, mint a kép tartalma, vagy esztétikája. Számára a fotózás izgalma a latest and gratest technika birtoklásának izgalma. Technikai érdeklődésű. És ez persze nem baj, sokan szeretjük a technikát, főleg mi,  (öreg)fiúk.
Aczél Péter
2020-05-26
Nem vitatkozom. Akkor ez egy jó fotó. Igaz, hogy az összes láb tiszta fekete pötty, a bal oldala olyan homályos, amit egy nokia 3210-es is különben örökített volna meg a maga idejében....mégha egy vágott kép is.......egy csúcskategóriás tükörreflexes kamerával készült.... Ha már olyan fontosnak tartjátok, hogy legyen EXIF?? Minek? Ezért? De nem is a minőség, Péternek ebben igaza van : Az pedig, hogy 6D vagy pár megapixeles ipari hulladék, természetesen irreleváns. A kép az, ami számít.)..... Pontosan. Bármivel lehet jó fotót csinálni.  Ha itt a küzdelem megörökítése lett volna a cél....én ebben azt sem látom. Elnézést itt sem vagyok.
Komlós Gabriella
2020-05-26
Kedves Gabriella,
Írod; \"És szerintetek ez egy jó fotó?? Biztosan velem van a baj kedves tagok, .....\"
Nem veled, hanem a megközelítéssel van a baj. Nem az a baj, hogy valamiről más véleményed van, hanem az, hogy valahogy a saját szubjektív véleményedet alapigazságnak tekinted, és rácsodálkozol mások hozzáállására. Sokkal hasznosabb, segítőbb lenne, ha már ellenvéleményed van, akkor a véleményezők kritizálása helyett elemző módon leírnád, hogy Neked mi a bajod a képpel. (Igaz, ebben én sem járok elől.) A te munkás, mumus képeid például biztosan tükröznek valamit a művészi beállítottságodból, egyéniségedből, ezért bemutatásra érdemesnek találod őket. Igazad is van a saját szemszögedből. Mindenki álljon ki a maga igaza mellett, még ha szembe is kell mennie a többséggel! De ahány ember annyi igazság van a művészetekben. Emellett igenis szükséges, hogy legyen az embereknek újító, kísérletező hajlandóságuk, és ha az a kép nem is sikerül a legjobban, azért inkább belülről (ha úgy tetszik közösségi, baráti oldalról), bátorító módon érdemes véleményezni. E mellett bizonyos értelemben a nem-véleményezés is kritika... - mondom én, aki csak úgy bice-bóca módon értek ezekhez a dolgokhoz.

2020-05-26
A jelenet cselgáncs sport ( Judo ) pillanata.
Fotóvilág Admin
2020-05-26
Peter, szivembol szoltal, en nem tudtam volna ennyire \"mesterien\" kielemezni ezt a kepet, de neked ehhez kifejezetten adottsagod van :) Koszonom
Bányik Éva
2020-05-25
Szerintem abban a képben van egy bátor, lendültes vágás, ami nagyon passzol egy bátor, lendületes sporthoz, mintegy esszenciája annak. Nincs még egy sport, amelyikre ennyire jellemző lenne ez a fajta lábtánc. Jó lett ez a vágás? Nem biztos. Talán csak félig-meddig lett jó. De sokkal jobban felvillan a sport abban a képben, mint megannyi kimerevített, esetlen sportfotóban. Talán nem hibátlan kép, de ezen az úton szerintem érdemes haladni. (Az pedig, hogy 6D vagy pár megapixeles ipari hulladék, természetesen irreleváns. A kép az, ami számít.)
Aczél Péter
2020-05-25
Gabriella, ide is kiirom a valaszomat, mert a kerdest nekem intezted, mivel en jonak minositettem ezt a kepet. Szoval, ez egy mozdulat ami lehet Capoera, de esetleg kuzdosport, (legalabbis szerintem) viszont a lenyeg nem ezen van, hanem azon, hogy Tibor ezt \"labtanc\" nak nevezte es nagyon jol megorokitette magat a jelenetet; ugye ez egy pillanatkep - ami egy aranylag nehez kategoria - es itt ez a pillanat amit a labmozdulat fejez ki  jol lett \"elkapva\". Es a FF kidolgozas is jol illik hozza. Nekem ezert tetszik ez a kep. Amugy nem vagyok vele egyedul :) Meg csak annyit, hogy minden muveszeti ag megitelese szubjektiv dolog, de ezt nyilvan te is tudod. Es emiatt Itt sem lehet mindig mindenkinek megfelelni. Kaptam mar en is kritikat (nem is haragszom erte, hiszen az visz elore), van akinek tetszenek a kepeim es van akinek nem, de ez egy termeszetes dolog. En nemreg kerultem ide es nagyon orultem ennek a kozossegnek. Joindulattal es segitokeszseggel talalkoztam. Ha mondanivalonk van jobb is ha kimondjuk. De bevallom oszinten, hogy nem igazan ertem mi a bajod ezzel a keppel?...
Bányik Éva
2020-05-25
Tibor! Az EOS 6D ezt mind tudja? És szerintetek ez egy jó fotó?? Biztosan velem van a baj kedves tagok, én és tudom, hogy ez a téma itt felesleges is, meg már ezerszer le lett rágva, de egyre rosszabb. És ezzel nem azt akarom mondani, hogy nekem jók a képeim, vagy bármi...de nem is istenítem a gagyibbnál gagyibb fotókat csak azért mert ez egy \"közösség\". Így nem is lesz ez máshogy....soha. 
https://fotovilag.hu/photos/view/id/8813/o/suggested

Komlós Gabriella
2020-05-25
Sziasztok :) bizony koszonjuk ezt a kis verses \"szunetet\" mert egyszeruen jol esett, balzsam volt a leleknek. Miert bantuk volna Geza? ellenkezoleg, szerintem a kolteszet, a zene, a festeszet, a szinhaz...es meg sorolhatnam a muveszetek agat, valamennyi ossze is fugg azzal ami mindannyiunk kozos hobbija: a fenykepeszet. Lajos, erre megint azt fogja mondani, hogy ez axioma :))) es mennyire igaza van, ugyebar? Szoval, szerintem csak nyugodtan folytassatok ha kedvetek van hozza, biztos sokan vagyunk akiknek ezek a kis virtualis \"elkalandozasok\" jot tesznek, sot kellenek is ebben a neha \"elszurkult\" vilagban.  
Bányik Éva
2020-05-25
Mostanság minden humorosság Minden szellemes jó vers
orvosság Köszönjük

Szendrei Tibor József
2020-05-24
Tibor,
 Köszönöm, hogy figyelemmel kisérted búfelejtő munkálkodásunkat ebben a vészterhes időben. Remélem Te se, más se bánta ezt a kis kiruccanást az illendő kereteinkből.

Józsa Géza
2020-05-23